Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deschidere punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deschidere punct de lucru

buna ziua,vreau sa deschid un punct de lucru in bucuresti iar societatea are sediul social in ilfov.unde trebuie sa depun dosarul in acest caz,la bucuresti unde se va deschide punctul de lucru sau la ilfov unde firma are sediul social?
multumesc frumos.
Dosarul il depuneti la Registrul Comertului din Ilfov (acolo unde este inregistrata societatea cu sediul social).
Punctele de lucru se inregistreaza la ORC unde este inregistrat si sediul social al societatii (deci in Ilfov), urmand ca ORC Ilfov sa informeze ORC Bucuresti despre deschiderea punctului de lucru.
ORC Ilfov nu informeaza ORC Bucuresti, ci emite un certificat constatator de autorizare pentru punctul de lucru din Bucuresti, care impreuna cu o suma de acte se depune la Primarie in vederea emiterii autorizatiei de functionare.
Dupa ce ai obtinut cerificatul de la Reg Comertlui trebuie sa depui in anumite termen declaratii de inregistrare la ambele Admimistratii financiare.
Cornel Vasile, Consilier juridic