Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SOCIETATE CIVILA STRAINA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SOCIETATE CIVILA STRAINA

As dori sa stiu daca o societate comerciala straina poate desfasura diverse activitati pe teritoriul statului roman. fara sa aiba deschisa vreo reprezentanta, sucursala, filiala etc. De exemplu, americanii care desfasoara activitati in bazele militare deschise la noi in tara vor sa aduca o firma de la ei din SUA sa efectueze diverse lucrari pt ei. Ma intereseaza daca acest lucru se poate, daca este legal si daca firma respectiva va trebui sa indeplineasca niste conditii pt a putea lucra pt ei (se supune legislatiei noastre?)
Buna ziua doamna ma intereseaza si pe mine daca aflati ceva sotul meu a mai lucrat asa in kwait acelasi chestie i-au sortat de aici din usa ar fi bine daca ar fi asa ,,va rog spunetimi si mie daca acolo angajaza si cum se face aplicatia ma repatriez la inceputul lui februarie cu sotul si copii el este american ,daca aflati ceva va rog puteti lua leg cu mine [editat]
ContSters20980, utilizator
aldea_silvia a scris:

As dori sa stiu daca o societate comerciala straina poate desfasura diverse activitati pe teritoriul statului roman. fara sa aiba deschisa vreo reprezentanta, sucursala, filiala etc. De exemplu, americanii care desfasoara activitati in bazele militare deschise la noi in tara vor sa aduca o firma de la ei din SUA sa efectueze diverse lucrari pt ei. Ma intereseaza daca acest lucru se poate, daca este legal si daca firma respectiva va trebui sa indeplineasca niste conditii pt a putea lucra pt ei (se supune legislatiei noastre?)

Nu poate o societate din SUA sa se aiba nicio legatura cu comertul in Romania fara sa isi deschida o filiala, sucursala, representanta. Daca era din UE ar putea, cu tot ce este complicat din cauza lipsa de reglamentarile specifice in domeniu libertate de prestare servicii, dar inceul incetul mergem in directia potrivita, dar cu cele din afara UE nu e pozibil asa ceva. Poate sa faca un contract comercial cu o firma romana daca acest contract ar fi considerat international, dar activitatiile in tara o face firma romana. Trebuie sa studiez daca bazele americane au statutul de teritoriul strain, dar nu cred. Daca era asa, poate sa isi faca un contract intern cu regule interne si pentru teritoriul strain aflat in tara (la fel ce o ambasada de exemplu), dar asta depinde de natura jurdica a bazele stabilite in tratatele cu USA sau NATO si guvernul Romaniei, pe care nu le am acces momentan.
Buna ziua domnule avocat ,sotul meu a fost in astfel se societate de care doamna a intrebatin usa este o socitate care recruteaza oameni pentru anumite activitati in incinta batalioanelor stabilite in anumite tari ,,deci de aici din usa se recruteaza angajati pentru anumite servici care sunt platite de guvernul american,doamna cred ca la asta se refera daca cineva are o firma in usa si vrea sa presteze servici pentru usa army are nevoie de firma colaboratoare sau alta firma deschisa in rominia ,,,eu nu cred ca trebuie asa ceva ,,,deoarece in tarile cum ar fi kuwait ,irak sau alte tari unde sunt amplasate trupele americane ,,guvernul respectiv nu cred ca ii trebuie aprobare sa angajeze americani pentru diverse servici ,cum ar fi soferi ,mecanici ,bucatari etc ,,tot este sa se vada la fata locului despre ce e vorba ,,eu nu sunt in tara ca ma duceam personal acolo sa intreb la unitatea respectiva ,,cred ca poate doamna altfel sa intrebe personal daca unitatea respectiva are nevoie de personal american cu anumit fel de contract ,,eu si la ora actuala am un unghi din partea sotului care lucreaza asa in irak la aeroport este sofer de oameni diplomati ,,,totul este sa intrebam direct la ei eu nu am cum ca nu sunt in tara dar va asigur ca ma informez curind ..
Societatea civila straina nu vad cum sa desfasoare activitate in Romania.
Membrii pot constitui o societate civila in Romania daca legea nu prevede in mod imperativ sa se constituie o societate comerciala.
Au si varianta de a constitui o societate comerciala in Romania care se va putea dizolva in functie de mai multe aspecte.

In titlu ati scris societate civila...si nu societate comerciala...
Daca este societate comerciala poate avea filiala,sucursala sau reprezentanta fara probleme, in conformitate cu legea romana.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
aldea_silvia a scris:

As dori sa stiu daca o societate comerciala straina poate desfasura diverse activitati pe teritoriul statului roman. fara sa aiba deschisa vreo reprezentanta, sucursala, filiala etc. De exemplu, americanii care desfasoara activitati in bazele militare deschise la noi in tara vor sa aduca o firma de la ei din SUA sa efectueze diverse lucrari pt ei. Ma intereseaza daca acest lucru se poate, daca este legal si daca firma respectiva va trebui sa indeplineasca niste conditii pt a putea lucra pt ei (se supune legislatiei noastre?)

Da, se poate.

In interiorul bazei militare, statul roman nu are nici o putere, zona aceea este considerata teritoriu strain si un spatiu inviolabil.
Si este protejata de Conventia de la Viena.

Ca atare, firma aceea nu se supune legislatiei romane, atata timp cat isi desfasoara activitatea strict in interiorul bazei militare.
Quartila, utilizator