avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... liberarea conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

liberarea conditionata

sotul meu are un mandat de 3 ani. Are deja executat 1 an si 10 luni plus 4 luni castig, in total 2 ani si 2 luni. Prima comisie de liberare a avut-o pe 19 iulie si a primit o luna amanare pentru recidiva. Apoi a intrat din nou pe 23 august si a mai primit 4 luni amanare pe motiv ca nu ii poate da drumu ca mai are un proces pe rol. Spuneti-mi si mie, are penitenciarul dreptul sa il mai tina inchis din acest motiv? El si-a executat fractia, ce legatura are cu faptul ca mai are un proces? Va rog sa imi raspundeti? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 15:34, 12 Septembrie 2011
Are legatura, fiindca legea spune ca se tine cont la beneficiul liberarii conditionate de anumite elemente , printre care si de antecedentele penale si evident ca se tine seama si de recidiva.
Chiar daca s-ar fi descoperit savarsirea une alte infractiuni dupa ce ar fi fost pus in libertate, si s-ar fi pronuntat o pedeapsacu inchisoarea, liberarea conditionata ar fi putut fi anulata apoi.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Septembrie 2011
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Da asta stiu ca se tine cont de aceste aspecte, dar poate sa il retina pana se definitiveaza celalalt proces? Adica daca mai dureaza un an de zile nu ii mai da drumu sau cum? E dreptul lui sa se judece in stare de libertate pana la proba contrarie e nevinovat. Daca il achita de culpa in proces? Face puscarie in plus, cune ii da inapoi zilele petrecute in puscarie degeaba?
Vedeti, liberarea conditionata nu este obligatorie, adica acordarea ei.Este doar o posibilitate a condmanatului de a o obtine, in anumite conditii strict determinate.Daca si una dintre conditii nu este indeplinita, nu poate fi pus in libertate inainte de termen
Dar cate amanari are dreptul penitenciarul sa dea? Eu stiam ca una singura. Si daca ramanea definitiv dosarul actual, i se emitea mandat de executare si il aresta din nou. Dar pana la ramanerea definitiva avea dreptul sa se judece in stare de libertate atata timp cat nu are mandat de arestare, nu-i asa? Mentionez ca nu are abateri disciplinare, are 7 cursuri facute , are vreo 4 evidentieri, a fost staruitor in munca si a avut un comportament foarte bun. Ce motiv ar mai avea sa il retina? Stiu ca liberarea conditionata nu e obligatorie dar a castigat in munca 4 luni de zile, oare asta nu conteaza?
Ultima modificare: Miercuri, 7 Septembrie 2011
alexandra_iuhas, utilizator
Comisia are dreptul si optiunea de a propune elibera sau nu pe sotul dvs. Daca Comisia considera ca nu trebuie eliberat, atunci nu va propune eliberarea

Dar cate amanari are dreptul penitenciarul sa dea? Eu stiam ca una singura. Si daca ramanea definitiv dosarul actual, i se emitea mandat de executare si il aresta din nou. Dar pana la ramanerea definitiva avea dreptul sa se judece in stare de libertate atata timp cat nu are mandat de arestare, nu-i asa? Mentionez ca nu are abateri disciplinare, are 7 cursuri facute , are vreo 4 evidentieri, a fost staruitor in munca si a avut un comportament foarte bun


Comisia nu are un nr limita de amanari. Daca Comisia nu considera ca sunt indeplinite TOATE criteriile necesare liberarii, nu va propune liberarea conditionata

Ultima modificare: Miercuri, 7 Septembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat

Alte discuții în legătură

Liberare conditionata marianaramona marianaramona buna ziua in legatura cu eliberarea conditionata. sotul meu munceste se conporta bine se duce la toate activitetile din pentenciar si nu face probleme ... (vezi toată discuția)
Cerere de eliberare conditionata clauss_yonel clauss_yonel sotul meu a ispasit doua treimi din pedeapsa de 4 ani si sase luni,adica doi ani si 6 luni.as vrea sa stiu daca are dreptul la cerere de liberare conditionata ... (vezi toată discuția)
Eliberare conditionata dellacroce dellacroce buna ziua,dupa amanarea de 3 luni care am primit o cine ar trebui sa ma elibereze comisia de la penitenciar sau tribunalul,asta daca as indeplini toate ... (vezi toată discuția)