Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

paternitate

Buna tuturor. Am si eu o problema. Am conceput un copil in timpul casatoriei cu altcineva. Sunt in 6 luni si tatal biologic ameninta cu revendicarea copilului. Intrebarea mea este daca poate obtine paternitatea dupa nasterea copilului, chiar daca eu ma opun efectuarii testului de paternitate. Mentionez ca inca sunt casatorita si as dori sa-mi pastrez intacta casatoria. Am recurs la acest lucru pt ca sotul meu nu putea avea copii (sotul meu cunoaste intreaga poveste si doreste sa recunoasca copilul la nastere).Multumesc.
veronika2008, utilizator
da asa e
Este vorba de contestarea recunoasterii de paternitate, prevazuta de art.58 alin.1 C.fam. ;)
Contestarea recunoasterii facuta de cine ?:)
Ilincav, utilizator
:tooth: Am primit si eu "bobarnacul" cu termenul! Colegul nostru insa a fost elegant. :D
Din experienta personala: nu se poate face contestarea paternitatii din motivele mentionate mai sus. Iar tagada nu se poate face din lipsa calitate procesuala activa, actiunea de tagada putand fi pornita doar de mama, copil si sotul mamei, nu si de tatal biologic. In conditiile date tatal biologic nu are nici o sansa sa obtina ceva. Repet, sustin cele de mai sus doar din experienta personala, finalizata cu o hotarare judecatoreasca definitiva.