Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ipotecare bun concesionat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ipotecare bun concesionat

poate fi ipotecat un teren asupra caruia ai drept de concesiune iar constructia de pe teren este proprietatea concedentului?
Concesiunea este o conventie între stat si concesionar prin care ultimul capata dreptul de a exploata terenuri petroliere, miniere, întreprinderi etc. apartinând statului (proprietatii publice).Durata lungă a concesiunii îi permite concesionarului să realizeze investiţii, în condiţiile prevăzute de contract, devenind proprietarul bunurilor astfel realizate, pe care le va amortiza până la încetarea dreptului său iar asupra terenului aferent acestor investiţii el are un drept real de folosinţă
Dapoate sa ipotecheze terenul tu nu ai drept de propietate dar in cazul vanzarii cumparatorul e obligat sa preia contractul de concesiune pana la inchieierea lui,concedentul poate sa ceara despagubiri pentru valoarea pe care a adus o terenului
bunurile imobile - terenuri aflate in concesiune nu pot fi ipotecate intrucat nu aveti un drept de dispozitie asupra lor. ipoteca presupune un astfel de drept. puteti ipoteca o constructie aflata pe un astfel de teren
Terenul concesionat nu poate fi vandut,fiind proprietate publica a statului! (art.136 alin.(2) din Constitutia Romaniei, republicata).
sunt de acord ca nu se poate ipoteca, dar nu eram sigura.
Multumesc
Nu se pune problema sa fiti de acord, legea trebuie respectata!