Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 1.229/2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 1.229/2011

"Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 1.229/2011 privind aprobarea criteriilor de evaluare a performantelor profesionale individuale si a modelului fisei de evaluare a performantelor profesionale individuale a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 560, din 5 august 2011.
....
Art. 11. — Prin exceptie de la prevederile art. 4, evaluarea performantelor individuale ale personalului contractual pentru anul 2010 se va face in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentului ordin."

Intrebari:

La ce data a intrat in vigoare acest ordin si cand se considera incheiata procedura de evaluare?
multumesc!
La data publicarii in Monitorul Oficial a intrat in vigoare acest Ordin , iar procedura se incheie la data de 05/09/2011.
extras din ordin 1229/2011

(2) Activitatea profesionala se apreciaza anual, prin evaluarea performantelor profesionale individuale.
Art. 4. - (1) Perioada evaluata este cuprinsa intre 1 ianuarie si 31 decembrie a anului pentru care se face evaluarea.
(2) Perioada de evaluare este cuprinsa intre 1 si 31 ianuarie a anului urmator perioadei evaluate.
.........................................................................................................................................

Art. 11. - Prin exceptie de la prevederile art. 4, evaluarea performantelor individuale ale personalului contractual pentru anul 2010 se va face in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentului ordin.

* daca nu se specifica altfel, actul normativ intra in vigoare la data publicarii in M.O.adica
* in 05.09.2011 :rolleyes:se implinesc cele 30 de zile ce privesc incheierea procedurii de evaluare
Va multumesc ptr raspuns si promtpitudine
Depasirea termenului de 05.09.2011 poate avea consecinte?
Am citit cu atentie dar nu am inteles daca unui salariat nou angajat (din 10.09.2010) i se poate face evaluarea profesionala, avand in vederea ca aceasta evaluare se refera la actvitatea desfasurata in anul 2010.?
stelarman, utilizator
Eu cred ca se face proportional cu perioada lucrata ...dar asteptam parerile specialistilor.

[ link extern ]
Weekend placut!
Herra_, utilizator
Nu are cum sa i se faca evaluarea pe 2010 acelui salariat daca este angajat din 10.09.2011 ...