Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

buna ziua. Mama mea este nascuta in aprile anul 1958...din anul 2009 este la pensie de invaliditate gradul .Mentionez ca pe decizie are total stagiu de cotizare realizat 37ani 2 luni si 28 zile din care in gr. II (Lg.3/1977) -19 ani 0 luni si 1 zile, conditii normale 12 ani 11 luni si 23 zile; stagiu asimilat (alte drepturi asig. soc.) 0ani 6 luni 4 zile si stagiu aferent gr I si II 4ani 9 luni. As dori sa stiu cand ar putea iesi la penie de varsta si cand ar putea iesi la pensie anticipat...Va multumesc mult...
Se poate pensiona la limita de varsta in mai 2015 la varsta de 57 ani si 1 luna cu o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani.

Mama dvs. se poate pensiona anticipat sau anticipat partial incepand cu mai 2014. Pentru pensionare anticipata fara reducere a pensiei trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 ani si 1 luna sau peste 31 ani si 1 luna pentru pensionarea anticipata partiala cu reducerea pensiei de pana la 45%.

La pensionarea anticipata nu intra in calculul stagiului de cotizare perioadele de stagiu asimilate.
Fiind in pensie de invaliditate nu are drepul la pensie anticipata,deci va sta pe pensia aceasta pina va implini virsta standard de iesire la pensie dupa noua legea a pensiilor.
Asa cum v-a raspuns colegul @Alex_munteanu ..la o parte din intrebare..
succes!!
iulia53, utilizator
De la pensie pentru invaliditate nu se poate trece la pensie anticipata/anticipata partiala ci numai la pensie de limita de varsta.
multumesc mult de tot...va doresc o zi buna...
Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.