Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Co fara plata pentru formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Co fara plata pentru formare profesionala

Buna ziua,

As avea cateva intrebari legate de acest concediu:
1. Care este procedura de justificare a acestui co (angajatul trebuie sa demonstreze cu acte ca a sustinut niste examene? sau ca a urmat un stagiu de pregatire? ) si perioada maxima de acordare?
2. Constituie sau nu vechime in munca?
3. Trebuie sau nu inregistrat ca suspendare de contract in Revisal?
cris2279 a scris:

Buna ziua,

As avea cateva intrebari legate de acest concediu:
1. Care este procedura de justificare a acestui co (angajatul trebuie sa demonstreze cu acte ca a sustinut niste examene? sau ca a urmat un stagiu de pregatire? ) si perioada maxima de acordare?
2. Constituie sau nu vechime in munca?
3. Trebuie sau nu inregistrat ca suspendare de contract in Revisal?

1.Elementele justificative pe care trebuie sa le contina cererea ,se regasesc in continutul ART.156,Codul Muncii:,iar durata acestuia la art.155(1)

art.156:
(1) Cererea de concediu fără plată pentru formare profesională trebuie să fie înaintată angajatorului cu cel puţin o lună înainte de efectuarea acestuia şi trebuie să precizeze data de începere a stagiului de formare profesională, domeniul şi durata acestuia, precum şi denumirea instituţiei de formare profesională.
(2) Efectuarea concediului fără plată pentru formare profesională se poate realiza şi fracţionat în cursul unui an calendaristic, pentru susţinerea examenelor de absolvire a unor forme de învăţământ sau pentru susţinerea examenelor de promovare în anul următor în cadrul instituţiilor de învăţământ superior, cu respectarea condiţiilor stabilite la alin. (1).

art.155(1):

Concediile fara plata pentru formare profesionala se acorda la solicitarea salariatului, pe perioada formarii profesionale pe care salariatul o urmeaza din initiativa sa.

2. Concediile fara plata acordate in aceste conditii,nu constituie vechime in munca.

3. Trebuiesc inregistrate ca suspendare a cim in REVISAL.
Va multumesc pentru clarificari.