avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mama vitrega este ascendent privilegiat ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mama vitrega este ascendent privilegiat ?

Am urmatoarea speta:
În urma decesului soțului au rămas 3 copii din prima căsătorie al acestuia
S-a finalizat succesiunea după soț
Ulterior unul dintre acești copii a decedat fără urmași
Conform art 671,673 ar moșteni clasa a doua de succesori părintele și frații
Se aplică și în cazul acesta în care părintele supraviețuitor este vitreg
De la notari am primit răspunsuri diferite, în Codul civil n-am gasit referire la vocația succesorală ascendenților dacă aceștia nu sunt cosangvini
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 18:56, 12 Septembrie 2011
Doar daca l-a infiat, mosteneste si dansa, altfel nu, doar fratii
Mda, dar ce se înțelege în cazul ăsta prin adopție, căci respectivul fiu ca și ceilalți defapt erau deja majori la data căsătoriei
In cazul asta .. nu e cazul :) Nu avea cum sa adopte majorul, daca nu l-a crescut in timpul minoritatii sale.
Sotia parintelui nu a devenit mama sa doar ca acesta s-a casatorit cu tatal sau. Nu are vocatie succesorala, nu-l va mosteni pe fiul decedatului ei sot, nu exista grad de rudenie intre ei.
bms a scris:

În urma decesului soțului au rămas 3 copii din prima căsătorie al acestuia

... unul dintre acești copii a decedat fără urmași


Decedatul are 2 frati dupa tata si un tata MORT.

Mama are? Adica femeia care l-a NASCUT traiste?
Daca traieste, atunci mostenitorii sunt mama defunctului si fratii sai.
Daca mama nu mai traieste, atunci il mostenesc doar fratii.


Mama vitrega, adica ce-a de doua (sau a n-a) sotie a tatalui sau, nu-l mosteneste.
Nu exista legatura de rudenie intre mama vitrega si copilul sotului ei.
Casatoria nu naste legaturi de rudenie. (Nici macar sotii nu sunt rude).






Ultima modificare: Luni, 12 Septembrie 2011
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire frate vitreg Mirela09 Mirela09 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: daca o persoana a decedat si a ramas un imobil mostenire, care sunt cotele parti ce revin ... (vezi toată discuția)
Succesiune Anna_b Anna_b Buna ziua, Tatal meu a decedat cu ceva timp in urma am facut succesiunea dupa el si am mostenit 1/4 din casa ... acum cateva saptamani a murit si mama ... (vezi toată discuția)
Lamurire mariana 49 mariana 49 Buna ziua. Am si eu cateva intrebari la care astept si eu un raspuns. Mi-a decedat mama iar noi suntem 3 frati din care unul a fost infiiat de catre bunica din ... (vezi toată discuția)