avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Examen grefier
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Examen grefier

Buna seara.
Doresc sa particip la un concurs pentru ocuparea postului de grefier. Am mai incercat pentru un post de consilier juridic debutant la o institutie bugetara si am ramas cu senzatia ca locul era deja ocupat, ocupat dinainte de examenul propriu-zis.
Considerati ca in cazul unui examen pentru postul de grefier lucrurile vor sta altfel?, in sensul ca exista posibilitatea sa reusesc si fara pile?
Ma intereseaza foarte mult raspunsurile dumneavoastra. Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 18:53, 12 Septembrie 2011
da aveți șanse. dacă sunteți bine pregătită, averți cursuri de specialitate și dorința de a reuși nu ar trebui să vă fie teama de nimic. cunosc persoane care au urmat cursurile școlii de grefier și fără pile au reușit. succes.
Manuela23 a scris:

Buna seara.
Doresc sa particip la un concurs pentru ocuparea postului de grefier. Am mai incercat pentru un post de consilier juridic debutant la o institutie bugetara si am ramas cu senzatia ca locul era deja ocupat, ocupat dinainte de examenul propriu-zis.
Considerati ca in cazul unui examen pentru postul de grefier lucrurile vor sta altfel?, in sensul ca exista posibilitatea sa reusesc si fara pile?
Ma intereseaza foarte mult raspunsurile dumneavoastra. Va multumesc anticipat.


Aveti o singura posibilitate ca sa verificati/aflati: pregatiti-va foarte bine pentru examen si...inscrieti-va la examen, altfel, cu aceasta frica/prejudecata, nu veti avea sorti de izbanda...:)

Bafta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum ajungi grefier? andraaa02 andraaa02 Bună ziua! Aș avea câteva nelămuriri legate de profesia de grefier. Din câte am înțeles, există două posibilități de accedere în această profesie: ... (vezi toată discuția)
Admitere scoala nationala de grefieri septembrie 2010. allyynnutza allyynnutza Buna ziua. As vrea sa stiu daca are cineva idee despre admiterea la scoala natioanala de grefieri din septembrie 2010. Pe site-ul csm-ului, in calendarul ... (vezi toată discuția)
Post de grefier ana_web2000 ana_web2000 Buna ziua, am o intrebare pot sa ma angajez post de grefiera nu am terminat facultatea de drept ci de informatica as putea sa invat cateva legi daca trebuie, ... (vezi toată discuția)