Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale speta unitate protejata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

speta unitate protejata

O unitate protejata a fost infiintata de persoana cu handicap in conformitate cu art. 81 alin. 2 lit. b din L 448/2006 republicata si in care toti salariatii sunt persoane cu handicap, astfeal ca intreaga activitate de servicii (distributie/comert/intermedieri) si servicii legatorie desfasurata este din “… activitatea proprie …” (exista inca mentalitatea celor mai multe persoane ca cei handicap nu pot desfasura o activitate integral) in conformitate cu art. 78 alin.3 lit. b din L 448/2006 republicata. Cat priveste exceptia introdusa prin OUG nr. 86/2008 si aprobata prin L 207/2009, aceasta se refera la unitatile protejate infiintate in conformitate cu anexa 1, art. 2 lit. a si b din Ordinul ANPH nr. 60/2007 si art. 44 lit. a si b din HG 268/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap “…în cadrul cărora cel puţin 30% din numărul total de angajaţi cu contract individual de muncă sunt persoane cu handicap …” unde activitatea proprie trebuie trebuie dovedita cu fisa de post in conformitate cu art. I alin. 22 (4) si (5) din HG 89/2010 (vezi si ACORD DE PARTENERIAT anexa la HG 89/2010 privind modificarea si completarea normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 268/2007).
Poate o astfel de unitate protejata sa-si continue si activitatea de distributie, comert, intermedieri si alte servicii prevazute in statut pentru asigurarea salariilor atunci nu are de facut legatorie?
ContSters169678, utilizator