Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contracte cu unitati protejate (personal cu handicap)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contracte cu unitati protejate (personal cu handicap)

De cand se aplica prevederile pct 3 art I din OUG 86/2008 de modificare a Legii 448/2006 privind protectia persoanelor cu handicap? De cand e vor rezilia contractele incheiate pana in prezent cu unitati protejate care nu furnizeaza servicii sau produse obtinute prin propria activitate?
OUG nr. 86/2008, Ordonanta de urgenta pentru modificarea Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 474 din 27/06/2008

Avand in vedere prevederile Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile ulterioare, potrivit carora persoanele adulte cu handicap grav si accentuat pot beneficia de credit a carui dobanda se suporta din bugetul de stat, prin bugetul Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Handicap, in baza unui contract privind angajamentul de plata a dobanzii pentru achizitionarea unui singur mijloc de transport si pentru adaptarea unei locuinte conform nevoilor individuale de acces, tinand cont de Memorandumul cu tema "Credite cu dobanda suportata din bugetul de stat pentru persoanele adulte cu handicap care achizitioneaza mijloace de transport conform Legii nr. 448/2006", aprobat in sedinta Guvernului din data de 26 martie 2008, in care se arata ca aplicarea prevederilor art. 27 creeaza, pe termen lung, dificultati bugetului de stat in ceea ce priveste finantarea masurilor mentionate mai sus, in vederea asigurarii unei utilizari superioare a fondurilor publice, din punctul de vedere al eficientei si economicitatii si in scopul depistarii de rezerve care sa asigure echilibrul bugetului de stat, astfel incat sumele alocate sa fie acordate in mod echitabil unui numar cat mai mare de persoane cu handicap grav si accentuat, iar masura sa fie sustenabila pe termen lung, avand in vedere necesitatea reglementarii si a altor prevederi ale Legii nr. 448/2006, republicata, cu modificarile ulterioare, astfel incat persoanele cu handicap sa beneficieze pe deplin de conditii prin care sa li se asigure atat ingrijirea si asistenta la standarde de calitate, cat si punerea in valoare a potentialului lor creativ, tinand seama de importanta deosebita a categoriei de persoane ale caror drepturi sunt reglementate, precum si de faptul ca neadoptarea de masuri imediate, pe calea ordonantei de urgenta a Guvernului, ar conduce la afectarea intereselor persoanelor cu handicap, elemente care vizeaza interesul public si constituie situatii de urgenta, in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. I
Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1 din 3 ianuarie 2008, cu modificarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:
1. La articolul 27, alineatul (1) va avea urmatorul cuprins:
"Art. 27. - (1) Persoanele adulte cu handicap grav si accentuat pot beneficia de credit a carui dobanda se suporta din bugetul de stat, prin bugetul Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Handicap, in baza unui contract privind angajamentul de plata a dobanzii pentru achizitionarea unui singur autoturism si pentru adaptarea unei locuinte conform nevoilor individuale de acces, cu conditia platii la scadenta a ratelor creditului, dar si cu conditia ca valoarea creditului sa nu depaseasca 10.000 euro, iar returnarea creditului sa nu depaseasca 5 ani."
2. La articolul 51, alineatul (6) va avea urmatorul cuprins:
"(6) Centrele private pentru persoanele cu handicap se infiinteaza si functioneaza ca structuri cu sau fara personalitate juridica, cu avizul si sub indrumarea metodologica a Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Handicap."
3. La articolul 78 alineatul (3), litera b) va avea urmatorul cuprins:
"b) sa achizitioneze produse sau servicii realizate prin propria activitate a persoanelor cu handicap angajate in unitatile protejate autorizate, pe baza de parteneriat, in suma echivalenta cu suma datorata la bugetul de stat, in conditiile prevazute la lit. a)."

Art. II
In termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, Ministerul Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse va supune aprobarii, potrivit competentelor prevazute de lege, modificarea si completarea in mod corespunzator a Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 268/2007.

analizati si:
Lege privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, legea nr. 448/2006
Lege privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 14/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, legea nr. 275/2007
Ordonanta de urgenta pentru modificarea si completarea Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, oug nr. 14/2007
Lege privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, legea nr. 448/2006, republicata in 2008
Hotarare privind stabilirea unor masuri pentru asigurarea aplicarii Regulamentului (CE) nr. 1.107/2006 al Parlamentului European si al Consiliului din 5 iulie 2006 privind drepturile persoanelor cu handicap si ale persoanelor cu mobilitate redusa
Metodologie de evaluare, selectare si de finantare a proiectelor din cadrul programelor de interes national in domeniul protectiei drepturilor persoanelor cu handicap, 2006
Hotarare nr. 430/2008 pentru aprobarea Metodologiei privind organizarea si functionarea comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap