avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de drept ??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de drept ??

Stie cineva ce trebuie sa prezint in cazul in care mi se cere de catre judecatoare certificatul de drept in dosarul XXX ? a mai auzit cineva de asa ceva ??
Cel mai recent răspuns: Boncu Constantin , Avocat 12:31, 13 Septembrie 2011
Despre certificat de drept nu am auzit, insa de certificat de grefa, da. Evident, daca va referiti la altceva, si nu am inteles eu bine, nu luati in seama sfatul.

Acesta este un document emis de catre instante, care atesta existenta unui proces in curs, sau date despre acesta.

Acte necesare și ce trebuie sa faceti:
* Cerere dactilografiata + formulare-tip, se poate lua de la centrul de copiere din apropiere- in general;

*programarea dosarului la arhiva, pentru acest scop;

*viza de la judecatorul de serviciu însotita de referatul arhivei, dupa ce a sosit dosarul.

*taxa de timbru, 0,6 lei si timbru judiciar 0,15 - daca intre timp nu s-au marit.....

Certificatul, in urma aparitiei Portalului Instantelor, a devenit, cumva, caduc, dar daca asa v-a cerut insatanta, asa faceti.
Ultima modificare: Marți, 13 Septembrie 2011
andreigrigoriu, moderator
Buna ziua,

verificati continutul incheierii - acolo se noteaza toate dispozitiile date de catre judecator in cadrul sedintei de judecata. Asa, veti sti exact ce a cerut judecatorul. Certificat "de drept" nu exista.

Avocat Costi Boncu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare contract de imprumut maghy maghy Am imprumutat niste bani unei cunostinte si dupa multe amanari am semnat cu el un contract de imprumut prin care se mentiona ca imi va returna banii pana la 1 ... (vezi toată discuția)
Certificat de grefa - refuz eliberare Cristian0711 Cristian0711 Intr-un proces de partaj, dupa ce am depus actele solicitate prin comunicare, am cerut un certificat de grefa, cu scopul de -l depune la Cadastru, de a fi ... (vezi toată discuția)
Certificat de grefa danaistratescu danaistratescu Buna ziua, este vorba de o locuinta si se judeca pe fond (uzucapiune). Proprietarul care este in acest dosar parat, vrea sa predea drepturile litigioase catre ... (vezi toată discuția)