Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de drept ??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de drept ??

Stie cineva ce trebuie sa prezint in cazul in care mi se cere de catre judecatoare certificatul de drept in dosarul XXX ? a mai auzit cineva de asa ceva ??
Despre certificat de drept nu am auzit, insa de certificat de grefa, da. Evident, daca va referiti la altceva, si nu am inteles eu bine, nu luati in seama sfatul.

Acesta este un document emis de catre instante, care atesta existenta unui proces in curs, sau date despre acesta.

Acte necesare și ce trebuie sa faceti:
* Cerere dactilografiata + formulare-tip, se poate lua de la centrul de copiere din apropiere- in general;

*programarea dosarului la arhiva, pentru acest scop;

*viza de la judecatorul de serviciu însotita de referatul arhivei, dupa ce a sosit dosarul.

*taxa de timbru, 0,6 lei si timbru judiciar 0,15 - daca intre timp nu s-au marit.....

Certificatul, in urma aparitiei Portalului Instantelor, a devenit, cumva, caduc, dar daca asa v-a cerut insatanta, asa faceti.
andreigrigoriu, moderator
Buna ziua,

verificati continutul incheierii - acolo se noteaza toate dispozitiile date de catre judecator in cadrul sedintei de judecata. Asa, veti sti exact ce a cerut judecatorul. Certificat "de drept" nu exista.

Avocat Costi Boncu