avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Licenta windows
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Licenta windows

Buna seara,
Un magazin la inceput de drum care se ocupa cu comercializarea obiectelor de papetarie, doreste sa aduca un calculator si sa se ocupe de listat diverse cursuri sau acte.
Pentru a aduce acel calculator trebuie sa instaleze windows-ul cu licenta?
Va mulrumesc!
Cel mai recent răspuns: cga43 , utilizator 23:40, 27 Decembrie 2011
Obligatoriu cu licenta.
Daca va gaseste cu Windows (sau alt program pe care-l utilizati) fara licenta, platiti o amenda cam mare ...
Acasa puteti folosi ce vreti, dar nu in cadrul unei societati.
cri5tina a scris:

Buna seara,
Un magazin la inceput de drum care se ocupa cu comercializarea obiectelor de papetarie, doreste sa aduca un calculator si sa se ocupe de listat diverse cursuri sau acte.
Pentru a aduce acel calculator trebuie sa instaleze windows-ul cu licenta?
Va mulrumesc!

Daca acel calculator/laptop este nou achizitionat, de obicei, odata cu achizitionarea lui, windows-ul este preinstalat, in marea majoritate a cazurilor. Poate avea Vista preinstalat, depinde. Daca calculatorul/sau laptop este ''la mana a doua'', ar fi bine sa va asigurati ca detine o licenta valabila.
Inainte sa investiti trebuie sa va hotarati ce fel de documente se vor printa. Daca o sa printeze documente word o sa mai fie nevoie si de licenta pentru Microsoft Office care poate e mai scumpa decat licenta de windows. asa ca trebuie sa va documentati exact ce anume va trebuie.
Ultima modificare: Marți, 13 Septembrie 2011
cerul, utilizator
Pina la urma, mai sint si programele "open source", gratuite ... Linux
Si daca as instala linux, si as primi un control, ii spun ca am licenta gratuita, ca l-am luat de pe net?

Alte discuții în legătură

Mij fix sau ob de inventar i.mircea i.mircea Buna seara tuturor, Am primit o factura, pe primul rand am sistem desktop ( calculator) de 1650 lei iar pe randul al doilea Windows de 325 lei, cum sa ... (vezi toată discuția)
Licente programe Daniela2172 Daniela2172 buna ziua. va rog frumos daca stie cineva care sunt programele ( soft si so) care necesita cumparare de licenta. eu stiu ca trebuie pentru windows si office. ... (vezi toată discuția)
Licenta calculator florin1989 florin1989 Salut tuturor, am o mare dilema, un prieten are un bar, are un laptop mic cu licenta windows xp lipita pe spatele lui, laptop-ul este cumparat la mana a 2a, nu ... (vezi toată discuția)