avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tranzactie imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tranzactie imobiliara

Buna ziua

am facut de curand o tranzactie imobiliara cu credit prima casa(am cumparat o casa cu teren) de la o persoana care a cumparat la randul ei de la altcineva. La momentul cumpararii nu era niciun litigiu pe aceasta proprietate, Insa, de curand, am aflat ca primul vanzator este dat in judecata pentru terenul pe care se afla acum casa. Cum sunt eu afectat in cazul in care acest prim vanzator va pierde procesul?


Mersi.
Cel mai recent răspuns: cerul , utilizator 12:52, 30 Septembrie 2011
Sunt si eu foarte interesat de acest subiect. actele au fost verificate si de catre notar si de catre banca si totusi este posibil asa ceva?

Primul vanzator era dat in judecata inainte de a cumpara dvs sau a aparut litigiul dupa cumparare?
Ultima modificare: Miercuri, 14 Septembrie 2011
cerul, utilizator
actele au fost verificate si de notar si de banca, si fiind credit cu prima casa probabil si de stat. Litigiul a aparut dupa ce am cumparat eu casa.
chiar nu stie nimeni cum as putea fi afectat?
Deci nu stiu cat mai este de actualitate dar prin codul civil vanzatorul raspunde in caz de evictiune.

Potrivit art. 1313 C. civ., vânzătorului îi revin două obligaţii principale, şi anume:

a. obligaţia de a preda bunul vândut în posesia cumpărătorului şi de a-l păstra până la predare;

b. obligaţia de a-l garanta pe cumpărător împotriva evicţiunii şi de a răspunde de viciile ascunse ale lucrului vândut.
Ultima modificare: Vineri, 30 Septembrie 2011
cerul, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana juridicã - consumator Marshall Marshall Stimaţi forumişti, Legislaţia în vigoare privind protecţia consumatorului, garanţiile asociate produselor etc. defineşte consumatorul (beneficiar al ... (vezi toată discuția)
Constructor de rea credinta gabi_75 gabi_75 Va rog sa ma ajutati cu un sfat intr-o problema destul de delicata. In ianuarie 2008, am cumparat un apartament intr-o vila de la marginea Bucurestiuluide la ... (vezi toată discuția)
Calitatea constructiei la o casa cumparata george_x george_x Buna ziua, Am o problema legata de un imobil pe care l-am achizitionat in mediu rural, in apropierea Bucurestiului, P+1. Dupa un an am aflat de o serie de ... (vezi toată discuția)