Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Colegul de birou mi-a facut plangere penala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Colegul de birou mi-a facut plangere penala

Buna ziua,
Am nevoie de un ajutor in cazul meu.Colegul meu de birou mi-a facut plangere penala pentru abuz in serviciu, deoarece la solicitarea unui sef ierarhic de-al nostru care ma rugat sa ii transmit unei persoane (agentului de paza de la firma) sa vina la noi in birou pentru aplanarea unui conflict verbal.
Aceasta se considera abuz in serviciu?
Eu pot actiona in judecata pe colegul meu daca se dovedeste a fi nefondata plangerea penala impotriva mea?
Pot cere daune morale in situatia de fata?
Multumesc anticipat pentru sfat.
Acum imi este clar. Multumesc mult pentru sfat.
O sa astept decizia finala apoi o sa vad ce o sa fac.
riana01 a scris:

Acum imi este clar. Multumesc mult pentru sfat.
O sa astept decizia finala apoi o sa vad ce o sa fac.

1. Cred ca va este clar ca fapta dvs. nu poate fi calificata ca infractiune.
2. Dupa ce ati obtinut o "decizie finala" favorabila, nu trebuie numai "sa vedeti" ce o sa faceti, ci trebuie sa va ganditi foarte bine la ceea ce veti face si daca veti porni actiunea trebuie sa aveti in vedere faptul ca nu toti judecatorii isi fac meseria "in spiritul si litera legii".
Tocmai de aceea, foarte multe persoane care se adreseaza vreunei instante, "mor cu dreptatea in mana", mai ales din lipsa banilor care sa le permita un avocat de...succes.
3. Eu ii aplaud pe acei justitiabili care isi cauta dreptatea si si-o castiga la instantele internationale.