Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat si administrator in SRL si angajat in alta ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat si administrator in SRL si angajat in alta firma

Buna ziua,

Va rog sa-mi dati lamuriri referitor la eventualele obligatii ale asociatilor si administratorilor unui SRL cu doi asociati si nici un angajat, in ceea ce priveste calitatea de angajat:
1. Este obligatoriu ca un asociat care are si calitatea de administrator sa fie incadrat cu contract de munca si inregistrat la ITM?
2. In cazul in care asociatul administrator este angajat pe perioada nedeterminata in alta firma, mai poate fi angajat cu contract de munca in propriul SRL si daca da, pe ce durata a zilei de munca, tinand cont de faptul ca noul cod al muncii reglementeaza durata zilei de munca la 8 ore?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
2.
1. Asociatul care e si administrator nu e obligat sa aiba incheiat un contract de munca cu aceasta firma.
2. Daca doriti, persoana in cauza poate avea incheiate contracte de munca pe perioada determinata sau nedeterminata, cu norma intreaga sau cu timp partial, la doi angajatori.