Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura speciala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura speciala

Se poate sa-mi trimita si mie cineva un model de procura in vederea cumpararii unui apartament in numele mandantului. Va multumesc
nu prea are sens sa va trimitem procura din moment ce procura trebuie semnata de mandant in fata notarului iar cu acea ocazie notarul redacteaza si procura.
Subscriu la cele postate anterior de catre sserafim :) , intrucat notarii publici au astfel de modele.
Iti postez, totusi, mai jos un astfel de model :
Subsemnatul .......................................................................... cetatean ......................................., nascut la data de ..................................., în localitatea ........................................, de sex .................., casatorit/necasatorit, domiciliat în .........................................., str. ....................................................... nr. ..................., bloc ........, scara ........, etaj ........, apart. ........., sector/judet ....................................., posesor al .................................., seria ............... nr. ..................... eliberat de .................................... la data de .............................................., cod numeric personal .........................................................., împuternicesc prin prezenta pe ................................................................ cetatean ............................, nascut la data de ..................................., în localitatea ........................................., de sex ................., casatorit/necasatorit, domiciliat în ........................................., str. ........................................................ nr. ..................., bloc ........, scara ........, etaj ........, apart. ........., sector/judet ....................................., posesor al ........................, seria ............... nr. ............................... eliberat de ................................... la data de .........................................., cod numeric personal ............................................................., ca în numele meu si pentru mine sa cumpere, la libera sa apreciere si cu pretul care va fi necesar, dar nu pagubitor pentru mine, un apartament în .................................., compus din ............................... .
În acest scop, mandatarul meu va negocia clauzele vânzarii, va îndeplini toate formalitatile necesare perfectarii contractului de vânzare-cumparare, va semna contractul de vânzare-cumparare în forma autentica si va plati pretul stabilit.
Dupa încheierea contractului de vânzare-cumparare, mandatarul meu va îndeplini toate formalitatile necesare pentru efectuarea operatiunilor de publicitate imobiliara si de înscriere a imobilului în evidentele fiscale si în Cartea funciara.
Mentionez ca sunt casatorit.
Pentru aducerea la îndeplinire a prezentului mandat, mandatarul meu va semna în numele meu si pentru mine, oriunde va fi necesar, în limitele prezentului mandat, semnatura sa fiindu-mi pe deplin opozabila.
Procura se va face in alta tara stiu la notariat cu apostila dar trebuie sa o trimit eu de aici . Va multumesc
cristina1980, utilizator
elis a scris:

[...] la pretul care va fi necesar, dar nu pagubitor pentru mine [...]

Clauza asta imi pare prea interpretabila... eu as prefera sa trec expres in contract si pretul minim/maxim de vanzare/cumparare pe langa aceasta clauza...
Attila-Arpad Dombi, Avocat
elis a scris:

Subscriu la cele postate anterior de catre sserafim :) , intrucat notarii publici au astfel de modele.
Iti postez, totusi, mai jos un astfel de model :
Subsemnatul .......................................................................... cetatean ......................................., nascut la data de ..................................., în localitatea ........................................, de sex .................., casatorit/necasatorit, domiciliat în .........................................., str. ....................................................... nr. ..................., bloc ........, scara ........, etaj ........, apart. ........., sector/judet ....................................., posesor al .................................., seria ............... nr. ..................... eliberat de .................................... la data de .............................................., cod numeric personal .........................................................., împuternicesc prin prezenta pe ................................................................ cetatean ............................, nascut la data de ..................................., în localitatea ........................................., de sex ................., casatorit/necasatorit, domiciliat în ........................................., str. ........................................................ nr. ..................., bloc ........, scara ........, etaj ........, apart. ........., sector/judet ....................................., posesor al ........................, seria ............... nr. ............................... eliberat de ................................... la data de .........................................., cod numeric personal ............................................................., ca în numele meu si pentru mine sa cumpere, la libera sa apreciere si cu pretul care va fi necesar, dar nu pagubitor pentru mine, un apartament în .................................., compus din ............................... .
În acest scop, mandatarul meu va negocia clauzele vânzarii, va îndeplini toate formalitatile necesare perfectarii contractului de vânzare-cumparare, va semna contractul de vânzare-cumparare în forma autentica si va plati pretul stabilit.
Dupa încheierea contractului de vânzare-cumparare, mandatarul meu va îndeplini toate formalitatile necesare pentru efectuarea operatiunilor de publicitate imobiliara si de înscriere a imobilului în evidentele fiscale si în Cartea funciara.
Mentionez ca sunt casatorit.
Pentru aducerea la îndeplinire a prezentului mandat, mandatarul meu va semna în numele meu si pentru mine, oriunde va fi necesar, în limitele prezentului mandat, semnatura sa fiindu-mi pe deplin opozabila.
Ce dragut este elis!