Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Active fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Active fixe

Care este inregistrarea in contabilitate a activelor fixe care nu se supun amortizarii si inregistrarea valorii de reabilitare si consolidare la cladiri?
Nu se supun amortizarii:

terenurile, inclusiv cele impadurite;
orice mijloc fix care nu isi pierde valoarea in timp datorita uzurii fizice sau morale;
tablourile si operele de arta;
fondul comercial;
lacurile, baltile, iazurile, care nu sunt rezultatul unei investitii;
bunurile din domeniul public finantate din surse bugetare;
casele de odihna proprii, locuintele de protocol, navele, aeronavele, vasele de croaziera, altele decat cele utilizate in scopul realizarii de venituri.

Asadar, in functie de categorie, veti folosi contul ce revine fiecareia,, conform Planului de conturi.si Functiunii acestora conform OMFP 3055/2009.

[ link extern ] /

Consolidarea si reabilitarea unei cladiri sunt investitii care maresc valoarea initiala a cladirii.
Astfel :
Daca efectuati lucrarile in regie proprie, toate cheltuielile cu aceasta investitie vor fi inregistrate initial :

Cls. 6xxx = Cls. 3xxx/401x/404
Conturi de cheltuiala Conturi de stocuri/furnizori

concomitent : 231=722 cu valoarea cheltuielilor facute

La semnarea PV de receptie la terminarea lucrarilor
212 = 231

Daca lucrati cu un prestator de servicii, includeti din start valoarea cheltuielor in investitie

231= Cls.3xxx/401x/404

si ulterior, la data semnarii PV de receptie finala, in valoarea cladirii.

Cornelia Tulpan, Contabil