Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cesiunea partilor sociale -societate in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cesiunea partilor sociale -societate in insolventa

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti - daca se poate - intr-o problema: o societate este in insolventa, are doi asociati, dintre care unul doreste sa cedeze celuilalt partea sa.
Contractul de cesiune trebuie semnat de ei si de administratorul judiciar? (care este desemnat, scuzati expresia vangheliana....) Sau trebuie confirmat si de judecatorul sindic? Care este procedura in situatia cesiunii de parti sociale, sau unde o pot gasi?
Va multumesc!
cesiunea partilor sociale dupa deschiderea procedurii insolventeie este nula. nu se mai poate face cesiune.
Cum ramane cu modificarea din Legea 277/2009 prin care se abroga art. 42 din Legea 85/2006? Daca imi puteti spune care este prevederea legala prin care se interzice cesiunea (scuzati cacofonia), v-as fi recunoscatoare.:coffee:
florentza, utilizator
Potrivit dispozitiilor art.149 din Legea nr.85/2006 coroborate cu prevederile art.1391-1398 si ale art.1402-1404 din Codul civil (actual) se pare ca este posibila cesiunea.
Multumesc pentru informatii. Revin la intrebarea initiala: daca este posibila cesiunea, cum se face? Inteleg ca AGA va fi prezidata de administratorul judiciar.
1.Inseamna ca acesta trebuie sa semneze hotararea de cesiune, contractul de cesiune si atat?
2.Se poate opune cesiunii? In cazul acesta ce se mai poate face?
3. Este necesara confirmarea judecatorului sindic?
Conform atributiilor conferite prin Legea nr.85/2006,lichidatorul poate propune/se poate opune,urmand ca decizia sa fie luata de judecatorul sindic.
ContSters145448, utilizator