Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In ce categorie de studii se incadreaza scoala ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In ce categorie de studii se incadreaza scoala postliceala?

Buna ziua!

As vrea sa stiu si eu va rog, o persoana care a absolvit liceul cu bacalaureat si dupa aceea o scoala postliceala(durata studiilor fiind 2 ani de zile), in ce categorie se incadreaza.
Se poate considera ca persoana in cauza are studii superioare?

Va multumesc mult.

Si va rog sa imi spuneti daca la angajare va conta faptul ca persoana in cauza are studii peste liceu. Adica ar trebui sa primeasca un salariu mai mare?
Va multumesc anticipat.
hamzaxxxl, utilizator
Scoala postliceala nu este asimilata cu absolvirea studiilor superioare.
hamzaxxxl a scris:

Buna ziua!

As vrea sa stiu si eu va rog, o persoana care a absolvit liceul cu bacalaureat si dupa aceea o scoala postliceala(durata studiilor fiind 2 ani de zile), in ce categorie se incadreaza.
Se poate considera ca persoana in cauza are studii superioare?

Va multumesc mult.

Si va rog sa imi spuneti daca la angajare va conta faptul ca persoana in cauza are studii peste liceu. Adica ar trebui sa primeasca un salariu mai mare?
Va multumesc anticipat.

:D Absolvirea unei scoali profesionali nu poate fi echivalenta cu absolvirea unei facultati.
Invatamantul postliceal este cuprins in invatamantul tertiar nonuniversitar.

In prezent, numai in anumite ramuri de activitate - unde exista c.c.m. - se aplica coeficienti de ierahizare pentru posturile a caror pregatire necesita anumite studii.
In rest , angajtorul este obligat sa va acorde salariul minim brut pe economie ... peste se negociaza.

Buna ziua!

:D

Deci practic nu e un avantaj semnificativ absolvirea scolii postliceale.
Ma refer ca nu va fii vreo mare diferenta intre cine are liceu si cine are si postliceala la angajare.Va conta doar daca postliceala ajuta la job-ul vizat, adica sa fie necesara calificarea cu pricina la obtinerea acelui job.

Va multumesc mult pentru raspunsuri.