avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In ce categorie de studii se incadreaza scoala ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In ce categorie de studii se incadreaza scoala postliceala?

Buna ziua!

As vrea sa stiu si eu va rog, o persoana care a absolvit liceul cu bacalaureat si dupa aceea o scoala postliceala(durata studiilor fiind 2 ani de zile), in ce categorie se incadreaza.
Se poate considera ca persoana in cauza are studii superioare?

Va multumesc mult.

Si va rog sa imi spuneti daca la angajare va conta faptul ca persoana in cauza are studii peste liceu. Adica ar trebui sa primeasca un salariu mai mare?
Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Septembrie 2011
hamzaxxxl, utilizator
Cel mai recent răspuns: hamzaxxxl , utilizator 10:24, 17 Septembrie 2011
Scoala postliceala nu este asimilata cu absolvirea studiilor superioare.
hamzaxxxl a scris:

Buna ziua!

As vrea sa stiu si eu va rog, o persoana care a absolvit liceul cu bacalaureat si dupa aceea o scoala postliceala(durata studiilor fiind 2 ani de zile), in ce categorie se incadreaza.
Se poate considera ca persoana in cauza are studii superioare?

Va multumesc mult.

Si va rog sa imi spuneti daca la angajare va conta faptul ca persoana in cauza are studii peste liceu. Adica ar trebui sa primeasca un salariu mai mare?
Va multumesc anticipat.



:D Absolvirea unei scoali profesionali nu poate fi echivalenta cu absolvirea unei facultati.
Invatamantul postliceal este cuprins in invatamantul tertiar nonuniversitar.

In prezent, numai in anumite ramuri de activitate - unde exista c.c.m. - se aplica coeficienti de ierahizare pentru posturile a caror pregatire necesita anumite studii.
In rest , angajtorul este obligat sa va acorde salariul minim brut pe economie ... peste se negociaza.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

:D

Deci practic nu e un avantaj semnificativ absolvirea scolii postliceale.
Ma refer ca nu va fii vreo mare diferenta intre cine are liceu si cine are si postliceala la angajare.Va conta doar daca postliceala ajuta la job-ul vizat, adica sa fie necesara calificarea cu pricina la obtinerea acelui job.

Va multumesc mult pentru raspunsuri.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutirea de impozitul pe venit de 16% pentru absolventii de colegii de specialitate care lucreaza in it Ajax29 Ajax29 In 2005 am absolvit Colegiul de Fizică si Tehnologii Asistate de Calculator, Facultatea de Fizică (Universitatea din Bucureşti). Ca urmare, sunt \"inginer ... (vezi toată discuția)
Scoala profesionala=studii medii? mirela2000 mirela2000 Buna ziua, Este considerata efectuarea a zece clase plus scoala profesionala ca fiind studii medii? Dar absolvirea a XII clase fara diploma de bacalaureat? ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! o persoana cu diploma de absolvire a 12 clase dar ... taran radu taran radu Buna ziua! O persoana cu diploma de absolvire a 12 clase dar fara bacalaureat, pentru incadrarea la un loc de munca se considera cu studii Medii sau ... (vezi toată discuția)