avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ajutor!!! urgent!!!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ajutor!!! urgent!!!

Ma poate ajuta si pe mine careva?
As dori sa-mi deschid si eu o firma care sa-mi permita sa vand mici, bere.....in targuri, oboruri,piete...
Tot ce tine de infiintarea firmei stiu...
Ma intereseaza si pe mine ce fel de avize imi trebuie si cat de greu se obtin?
Ce ar trebui sa stiu?
Si care ar fi obiectul CAEN
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 22:13, 4 Septembrie 2008
Daca tot ce tine de infiintarea firmei stiti , e bine . Dupa ce infiintati firma ,si printre alte activitati aveti si vinzare de mici ,bere , etc...Ca sa puteti desfasura asemenea activitate in tirguri ,oboruri ,piete , va trebuie autorizatie de la primaria de pe teritoril careia va desfasurati activitatea . Primaria va va spune ce avize va trebuie si de unde, pentru a va elibera autorizatia pentru punctul de lucru .
De la Primarie se iau avizele?
CAEN - 472 cu cele doua coduri specifice activitatilor mentionate, 4722 si 4725.
Succes !
4722 - Comerţ cu amănuntul al cărnii şi al produselor din carne, în magazine specializate
4725 - Comerţ cu amănuntul al băuturilor în magazine specializate

Magazine specializate nu cred ca se refera la targuri, oboruri.....
Sau poate gresesc eu?!
Eu m-am gandit la astea, dar nu stiu daca e ok si care sa fie principalul?
Comerţ cu amănuntul al produselor alimentare, băuturilor şi produselor din tutun efectuat prin standuri, chioşcuri şi pieţe
Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente
Alte servicii de alimentaţie n.c.a.

Multumesc!
4781 mi se pare mai potrivit pentru ce doriti dumneavoastra, dar alegeti codul dupa cum doriti. Cautati activitatile permise conform acelui cod si apoi decideti. Succes!

Alte discuții în legătură

Relatii infiintare i.i. gust gust Buna seara! as vrea sa infiintez o intreprindere individuala care sa aiba urmatoarele obiecte de activitate: - comert prin piete/targuri/oboare cu pasari ... (vezi toată discuția)
Clasificare caen elena_7110 elena_7110 As dori sa merg in targuri,piete,balciuri cu un gretar cu mici ,bauturi,produse de patiserie poate si tutun. As dori sa stiu ce cod caen se incadreaza la ... (vezi toată discuția)
Cod caen ? utc utc Vreau sa desfasor activitate de comert, respectiv prin piete, targuri si oboare cu produse de morarit, adica vanzare de malai, tarate, hrana ptr. animale. La ... (vezi toată discuția)