Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustarea TVA la vanzarea fara taxare a unui imobil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustarea TVA la vanzarea fara taxare a unui imobil

Buna ziua,

societatea a achizitionat in 2007 un imobil nou construit de la o alta persoana juridica, aplicandu-se taxarea inversa. In 2009 intentionam sa vindem acest imobil catre o persoana fizica iar vanzarea se va face din punct de vedere al tva "scutit fara drept de deducere". Imi puteti explica daca este necesara si cum se va face ajustarea TVA-ului, la modul practic? Nu-mi este clar cand se va face returnarea TVA_ului pe perioada celor 20 de ani...lunar in sume egale, la o data aleasa aleator, cand? Multumesc
Ai mai postat intrebarea asta odata.
group a scris:

Ai mai postat intrebarea asta odata.

Nou! Ajustarea TVA se poate face in doua feluri:
- In favoarea statului
- In favoarea persoanei impozabile

Ajustarea TVA se poate face:
- O singura data pentru intreaga perioada de ajustare ramasa(“one-off”)
- In cadrul perioadei de ajustare pentru fiecare an in care apar modiifcari ale elementelor taxei deduse

Ajustari ale TVA – Studiu de caz 1
- O persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA cumpara o cladire in Ianuarie 2007 pentru a o folosi pentru activitati taxabile. Valoarea cladirii 100,000 RON si TVA dedusa 19,000 RON. In Martie 2009 persoana impozabila vinde cladirea in regim de scutire

- Perioada de ajustare: 1 Ianuarie 2007 – 31 Decembrie 2026
- TVA dedusa initial in momentul achizitiei se ajusteaza o singura data in favoarea statului pentru perioada de ajustare ramasa:

Pentru 2007-2008 persoana impozabila pastreaza dreptul de deducere a TVA (19,000 x 2/20 = 1,900 RON)
TVA deductibila corespunzatoare perioadei 2009 – 2026 (19,000 x 18/20 = 17,100 RON) va fi considerata nedeductibila in decontul de TVA aferent ultimei perioade fiscale a anului 2009
Daca se face o singura data ajustarea, de ce mai am un interval de 20 de ani in care sa fac ajustarea? Pentru ca din cate inteleg suma se trece in decont toata odata. Nu se face ajustare partiala anuala?
(13) In ceea ce priveste taxa de dedus aferenta bunurilor de capital, definite conform art. 149 alin. (1), utilizate pentru operatiunile prevazute la alin. (5):

a) prima deducere se determina in baza pro-rata provizorie prevazuta la alin. (9), pentru anul in care ia nastere dreptul de deducere. La finele anului, deducerea se ajusteaza, conform alin. (12), in baza pro-rata definitiva prevazuta la alin. (8). Aceasta prima ajustare se efectueaza asupra valorii totale a taxei deduse initial;

b) ajustarile ulterioare iau in considerare o cincime, pentru bunurile mobile, sau o douazecime, pentru bunurile imobile, dupa cum urmeaza:

1. taxa deductibila initiala se imparte la 5 sau la 20;

2. rezultatul calculului efectuat conform pct. 1 se inmulteste cu pro-rata definitiva prevazuta la alin. (8), aferenta fiecaruia dintre urmatorii 4 sau 19 ani;

3. taxa dedusa initial in primul an, conform pro-rata definitiva, se imparte la 5 sau la 20;

4. rezultatele calculelor efectuate conform pct. 2 si 3 se compara, iar diferenta in plus sau in minus reprezinta ajustarea de efectuat, care se inscrie in randul de regularizari din decontul de taxa prevazut la art. 156^2, aferent ultimei perioade fiscale a anului.

(14) In situatii speciale, cand pro-rata calculata potrivit prevederilor prezentului articol nu asigura determinarea corecta a taxei de dedus, Ministerul Finantelor Publice, prin directia de specialitate, poate, la solicitarea justificata a persoanelor impozabile:

a) sa aprobe aplicarea unei pro-rata speciale. Daca aprobarea a fost acordata in timpul anului, persoanele impozabile au obligatia sa recalculeze taxa dedusa de la inceputul anului pe baza de pro-rata speciala aprobata. Persoana impozabila cu regim mixt poate renunta la aplicarea pro-rata speciala numai la inceputul unui an calendaristic si este obligata sa anunte organul fiscal competent pana la data de 25 ianuarie inclusiv a anului respectiv;

b) sa autorizeze persoana impozabila sa stabileasca o pro-rata speciala pentru fiecare sector al activitatii sale economice, cu conditia tinerii de evidente contabile distincte pentru fiecare sector.

(15) In baza propunerilor facute de catre organul fiscal competent, Ministerul Finantelor Publice, prin directia sa de specialitate, poate sa impuna persoanei impozabile anumite criterii de exercitare a dreptului de deducere pentru operatiunile viitoare ale acesteia, respectiv:

a) sa aplice o pro-rata speciala;

b) sa aplice o pro-rata speciala pentru fiecare sector al activitatii sale economice;

c) sa-si exercite dreptul de deducere numai pe baza atribuirii directe, in conformitate cu prevederile alin. (3) si (4), pentru toate operatiunile sau numai pentru o parte din operatiuni;

d) sa tina evidente distincte pentru fiecare sector al activitatii sale economice.