Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare post ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare post ...

Speta :

Legat de o salariata care s-a reintors din concediu crestere copil pana la 2 ani. Ideea este ca s-a prevazut inca dinaintea intoarcerii acesteia la serviciu, desfiintarea acestui post si concedierea ei, dupa 6 luni cat e legal sa nu fie concediata.
Problema intervine aici, faptul ca s-a previzionat ca nu mai avem
nevoie de acest post si nici ce sa i se dea de lucru angajatei.
Hotararea de a desfiinta postul trebuie legal aprobata de Consiliul
Director ( conform OG nr. 26/2000 ) privind organigrama si
strategia de personal, INSA:

1. avem cum sa hotaram ca se desfiinteaza postul (incepand cu 1
februarie) inca de pe acum?

2. o putem anunta (in scris) pe angajata cu 3 luni inaintea implinirii
termenului de 6 luni, faptul ca ii va fi desfiintat postul, in ideea ca
sa isi poata cauta alt job ?
Parerea mea: consider ca este suficient sa i se comunice verbal
faptul ca va ocupa postul doar 6 luni cat este legal.

3. Este corect termenul de preaziv de 20 de zile lucratoare in acest
tip de concediere?
Va rog sa mentionati si baza legala este pentru fiecare dintre aceste
puncte.
Cum am putea proceda pentru a fi in legalitate, in cazul in care
salariata ar putea merge in instanta pe litigiu de munca? MULTUMESC
nu.
Sau cel putin nu asa cum o exprimati dvs.
cum ar fi cel mai bine de procedat ? multumesc
pentru o rezolvare pe cazul in speta trebuie sa consultati un specialist .Cititi regulamentul forumului.
av.antoanelageaman a scris:

pentru o rezolvare pe cazul in speta trebuie sa consultati un specialist .Cititi regulamentul forumului.

Chiar asa , rezolvarea o poate gasi si aici pe forum ... nu cred ca in Regulamentul Forumului scrie asa ceva ...

@ luizacsinte

1. Desi este prematur pentru a se adopta o astfel de hotarare , legea nu prevede niciun anumit termen in care angajatorul trebuie sa decida desfiintarea unui anumit post .
Prin urmare, exista aceasta posibilitate de a se decide de catre angajator ca acel posta sa se desfiinteze incepand cu o anumita data ....

2. Nu exista niciun termen de 6 luni in care o persoana revenita din CCC sa nu poata fi concediata , mai ales ca a fost sub incidenta OUG nr.148/2005 ... acel termen era preavzut in fostul CCMN si care si-a incetat valabilitatea ... de la data de 01.01.2011 nu mai avem CCMN ..... prin urmare, nu cred ca este necesar sa asteptati sa treaca aceasta perioada pentru a concedia pe persoana respectiva.

3. Persoanele concediate in temeiul art. art. 65 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.- art.75 alin.1 C.mun.
Referitor la punctul 2, daca nu mai avem CCMN .din ce stiu exista OG 111/2010 in care sunt mentionate acele 6 luni .

Va multumesc mult pentru raspunsuri