Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... termen contestatie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

termen contestatie

Buna seara,
In luna august 2011 am primit de la casa de pensii o decizie de recuperare debit (aplicare eronata OUG nr/100/2009) si o noua decizie de pensie ( recalculare? revizuire?). Termenul de contestatie mentionat in decizie era de 45 zile.
In L. nr. 263/2010 termenul de contestatie e de 30 zile.
Care e termenul corect si pe care trebuie sa-l am in vedere?
Va multumesc.
Pentru a fi sigur ca nu se va invoca tardivitatea, cel mai bine este sa depuneti contestatia in 30 zile. Daca pe decizie scrie 45 zile, iar in lege scrie 30 zile. puteti sa va incadrati in acest termen, insa exista riscul ca cei de la CJP sa nu fi schimbat termenul vechi de contestatie, pe deciziile tipizate in foma veche si tot ei sa invoce tardivitatea conform noii legi
Asa este, va multumesc, insa, 30 zile s-au scurs. Decizia nu este o inscriere noua la pensie ci o revizuire, nu se menioneaza nici temeiul legal.