avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... urmariere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

urmariere penala

buna.am si eu nevoie de un sfat,o lamurire..in anul 2007,lucram ca si ospatara la un club,unde am avut niste altercatii cu o clienta care nu a dorit sa imi plateasca consumatia..a sarit sa ma loveasca si iam rasp prin acelasi gest,aplicandu-i 2-3 palme inapoi..intre timp a mai sarit ''2 smecheri''care au batut-o tare p fata,incat a necesitat 25 zile ingrijiri medicale..nimeni nu recunoaste nimik,ma refer la baieti,iar eu am recunoscut ca iam aplicat palmele respective.chiar si victima in mai multe declaratii spune la fel,2-3 palme.acum o sa avem infatisarea la tribunal..eu am cazierul curat,poligraful a iesit f bine,alte probleme de genu nu am avut niciodata.iar cei 2 baieti,sunt cu cazierele murdare,inclinatii spre asa ceva,sunt cunoscuti de multa lume pt ceea ce fac,iar poligrafele lor nu a iesit bine.ce se poate intampla?se poate primii puscarie pt 2-3 palme?ce as putea patii in cel mai rau caz?multumesc mult
Ultima modificare: Miercuri, 21 Septembrie 2011
blonda_valerian, utilizator
Cel mai recent răspuns: blonda_valerian , utilizator 10:13, 22 Septembrie 2011
Nu veti primi pedeapsa cu inchisoarea, in opinia mea.Poate o amenda administrativa, fiind data faptul ca nu aveti antecedene , ati recunoscut fapta si ati regretat-o .
Ceilalti este posibil sa fie mai aspru pedepsiti , fiindca au abtecedente penale.
si daca nu am avocat ,e vreo problema?adevarul e ca e destul de mult cat mi-e cerut d-nu avocat,si nu am de unde sa imi permit..am avut pana in momentul de fata..sau se da din oficiu?va multumesc mult ptr sfat
Avocat din oficiu de da in anumie conditii, de pilda , daca pedeapsa pentru infractiunea savarsita este de o gravitate mai mare.
Pentru ce ati fost trimisa in judecata mai exact ? cae este incadrarea faptei? S-a considerat fapta comisa de toti participantii impreuna ? Aveti dosar separaqt de restul agresorilor?
Ar fi mai bine daca v-ati angaja avocat.
Cred ca veti primi avocat din oficiu, dar...mai bine v-ati angaja unul.
Ar fi pacat sa aveti cazier.
Se poate sa primiti si amenda administrativa dar...poate ca sunteti nevinovata.
Despre ceilalti nu discut...
nu am dosar separat de ceilalti..suntem toti intr-un dosar..sunt trimisa in judecata impreuna cu ceilalti pentr-u vatamare corporala grava..ma uimeste faptul dupa cum v-am spus,ca inclusiv victima,spune in mai multe declaratii,ca i-am aplicat 2-3 palme..dar bineinteles,ca ceilalti doi agresori,nu recunosc nimik,si dau toata vina p mine..va multumesc tuturor pt raspunsurile oferite

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa ajung in inchisoare din cauza unui accident de circulatie? alex1778 alex1778 in anul 2004 am avut un accident rutier cu vatamare corporala in urma careia persoana a decedat dupa o luna de zile petrecute in spital si suferind anumite ... (vezi toată discuția)
Pot fi achitat daca am declarat felul urmator ? ContSters302543 ContSters302543 [b]Buna seara ma numesc Alex o sa incep prin a va spune exact ce am declarat la politie . Subsemnatul ****** ****** ******* fiul al lui ****** si al ... (vezi toată discuția)
Agresiune nucusor nucusor buna ziua,am fost agresat si lovit in fata blocului ziua in amiaza mare,mi s.a eliberat de la medicina legala un certificat cu 5 zile de ingrijiri.am depus ... (vezi toată discuția)