Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca intr-un proces / litigiu de munca /Arat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca intr-un proces / litigiu de munca /Arat instantei ca actele sunt false. ce se intampla?

Daca intr-un litigiu de munca am dat in judecata angajatorul.Pentru neplata salari, + concediu de odihana. Desfacere contract de munca. Si spun instante ca toate actele sunt semnate numai de catre angajator ( toate semnaturile angajatului sunt false. Ce poate face judecatoria ? Le trimite actele la expertiza grafologica.Opreste procesul ? Eu fost salaria spun clar ca nu am semnat nimic. Si ca el patronul semna actele in locul angajatior.
Ce se intampla ?
Solicitati instantei de judecata sa procedeze la compararea de scripte pentru lamurirea cauzei.
andymaurul, utilizator
In proces veti solicita instantei inscrierea in fals a acelor documente ... Potrivit art.180 alin.1 C.proc.civ., dacă una din părţi declară că scrisul sau semnătura este falsă şi cealaltă parte nu este de faţă, instanţa va dispune înfăţişarea părţilor în persoană, la alt termen, când partea care a invocat înscrisul va arăta mijloacele sale de apărare şi va depune înscrisul pentru verificare. Părţile pot fi reprezentate prin mandatar cu procură specială, dacă se dovedeşte o împiedicare bine întemeiată de prezentare a părţii pe care o reprezintă.

Procedura înscrierii în fals este o procedură riscantă, deoarece partea care s-a înscris în fals poate fi urmărită penal pentru infracţiunea de denunţare calomnioasă, în cazul în care nu se dovedeşte falsul, iar dacă se dovedeşte că înscrisul este fals, autorul acestuia poate fi urmărit penal pentru infracţiunile de fals material sau fals intelectual.

La înfăţişarea originalului, judecătorul sau preşedintele completului de judecată va constata, prin proces-verbal, starea materială a înscrisului defăimat, dacă există pe el ştersături, adăugiri sau îndreptări, apoi îl va semna (spre neschimbare) împreună cu grefierul şi părţile. După ce va fi semnat, înscrisul se va depune la grefă. În cazul în care părţile nu vor sau nu pot să semneze, se va face menţiune despre aceasta în procesul-verbal (art.181 C.proc.civ.).

La termenul fixat, judecătorul sau preşedintele completului va întreba partea care a înfăţişat înscrisul dacă înţelege să se folosească de el.Dacă partea lipseşte, refuză să răspundă sau declară că nu se mai foloseşte de înscris, acesta va fi înlăturat din proces (art.182 alin.2 C.proc.civ.).

În situaţia în care se stăruie în defăimarea înscrisului ca fals, instanţa va trimite înscrisul, împreună cu procesul-verbal, procurorului, care va sesiza instanţa penală dacă se constată că s-a săvârşit o infracţiune.
Dacă partea care defaimă înscrisul ca fals arată pe autorul sau complicele falsului, instanţa, odată cu sesizarea procurorului,poate suspenda judecata pricinii.
freeelis a scris:

In proces veti solicita instantei inscrierea in fals a acelor documente ... Potrivit art.180 alin.1 C.proc.civ., dacă una din părţi declară că scrisul sau semnătura este falsă şi cealaltă parte nu este de faţă, instanţa va dispune înfăţişarea părţilor în persoană, la alt termen, când partea care a invocat înscrisul va arăta mijloacele sale de apărare şi va depune înscrisul pentru verificare. Părţile pot fi reprezentate prin mandatar cu procură specială, dacă se dovedeşte o împiedicare bine întemeiată de prezentare a părţii pe care o reprezintă.

Procedura înscrierii în fals este o procedură riscantă, deoarece partea care s-a înscris în fals poate fi urmărită penal pentru infracţiunea de denunţare calomnioasă, în cazul în care nu se dovedeşte falsul, iar dacă se dovedeşte că înscrisul este fals, autorul acestuia poate fi urmărit penal pentru infracţiunile de fals material sau fals intelectual.

La înfăţişarea originalului, judecătorul sau preşedintele completului de judecată va constata, prin proces-verbal, starea materială a înscrisului defăimat, dacă există pe el ştersături, adăugiri sau îndreptări, apoi îl va semna (spre neschimbare) împreună cu grefierul şi părţile. După ce va fi semnat, înscrisul se va depune la grefă. În cazul în care părţile nu vor sau nu pot să semneze, se va face menţiune despre aceasta în procesul-verbal (art.181 C.proc.civ.).

La termenul fixat, judecătorul sau preşedintele completului va întreba partea care a înfăţişat înscrisul dacă înţelege să se folosească de el.Dacă partea lipseşte, refuză să răspundă sau declară că nu se mai foloseşte de înscris, acesta va fi înlăturat din proces (art.182 alin.2 C.proc.civ.).

În situaţia în care se stăruie în defăimarea înscrisului ca fals, instanţa va trimite înscrisul, împreună cu procesul-verbal, procurorului, care va sesiza instanţa penală dacă se constată că s-a săvârşit o infracţiune.
Dacă partea care defaimă înscrisul ca fals arată pe autorul sau complicele falsului, instanţa, odată cu sesizarea procurorului,poate suspenda judecata pricinii.

De ce sa promoveze o plangere penala,cand este in detrimentul utilizatorului,in acest moment?Sa solicite instantei compararea de scripte,iar dupa incheierea procesului civil,in functie de solutia acestei instante de judecata va putea formula aceasta plangere penala.
Nu am scris ca va trebui sa promoveze o actiune penala ...
Buna ziua!

Instanta va proceda la verificarea de scripte potrivit disp.art.177 si urm.Cod proc.civ.

Daca instanta nu se va lamuri in urma verificarii de scripte (se compara semnaturile contestate de dvs. cu semnaturile pe care le veti efectua in fata instantei - din pozitie sezand si in picioare), se va dispune efectuarea expertizei grafoscopice (nu grafologice!).

Veti fi obligat sa puneti la dispozitia expertului inscrisuri originale care sa poarte semnatura dvs. si care sa fie din aceeasi perioada cu inscrisurile pe care nu vi le insusiti.

Succes!