Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am voie la 16 ani sa merg cu o motociclete de 125 cmc
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am voie la 16 ani sa merg cu o motociclete de 125 cmc

salutare... vreau sa stiu daca la 16 ani pot sa merg cu o motocicleta de 125 cmc ???
daca nu, care este capacitatea cilindrica maxima la motociclete/scutere pt varsta de 16 ani ??? :D
va multumesc anticipat! :bow:
Pentru a conduce motocicleta de 125 cm pe drumurile publice este nevoie de permis auto pentru categoria de vehicule A, care se obtine la implinirea varstei de 18 ani.
si care esti capacitatea cilindrica maxima pt varsta de 16 ani??? :D
andruskanu a scris:

si care esti capacitatea cilindrica maxima pt varsta de 16 ani??? :D

Problema pusa in discutie este reglementata de HG 1391/2006

Art. 30.

Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:

k) SUBCATEGORIA A1: motocicletă cu o capacitate care nu depăşeşte 125 cm3 şi o putere care nu depăşeşte 11 kW;

l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roţi având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, şi echipat cu un motor cu ardere internă cu capacitate cilindrică mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalentă ori cu viteza prin construcţie mai mare de 50 km/h;

Art. 33.

(1) Persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

a) să aibă vârsta de cel puţin 16 ani împliniţi, pentru subcategoriile A1 şi B1;

b) să aibă vârsta de cel puţin 18 ani împliniţi, pentru categoriile A, B, BE, C, C1, CE, C1E şi Tr;

c) să aibă vârsta de cel puţin 21 de ani împliniţi, pentru categoriile D, DE, Tb şi Tv, precum şi pentru subcategoriile D1 şi D1E;

d) să fie aptă din punct de vedere medical pentru conducerea autovehiculelor din categoriile şi subcategoriile pentru care solicită examinarea;

e) să nu fi fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, tâlhărie sau de furt al unui autovehicul;

f) să facă dovada că îndeplineşte condiţiile prevăzute de art. 116 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, pentru prezentarea la examen în vederea obţinerii unui nou permis de conducere, în cazul în care a fost condamnată printr-o hotărâre judecătorească definitivă, pentru una dintre infracţiunile prevăzute la lit. e);

g) să fie aptă din punct de vedere psihologic pentru a conduce autovehicule sau tramvaie pe drumurile publice.

(2) Condiţia prevăzută la lit. g) a alin. (1) operează până la data aderării României la Uniunea Europeană.