avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vazarea/cesionarea unui SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vazarea/cesionarea unui SRL

am si eu un srl care momentan este suspendat.nu am datorii la stat in schimb am la un furnizor,aproximativ 15000 ron.am si de recuperat peste 20000 de ron de la un alt furnizor cu care sunt in plin proces si astept decizia definitiva.asi vrea sa cedez societatea si sa nu mai am dureri de cap(in sensul ca nu vreau sa mai am niciun fel de problema cu furnizorul).se poate?multumesc!
P.S. ce se poate intampla daca sunt dat in judecata de cel caruia ii datorez banii?nu am niciun fel de proprietati(masina,casa,etc) fac inchisoare?
Ultima modificare: Vineri, 23 Septembrie 2011
adrian976, utilizator
Cel mai recent răspuns: kappauser , utilizator 18:32, 24 Septembrie 2011
Se cedeaza cote partile din actiuni prin registrul comertului!
daca se poate mai multe amanunte,pasii ce trebuie urmati....multumesc
1.decizia asociatului unic (sau hotarare AGA daca sunt mai mult asociati in SRL) de cesionare a partilor sociale
2.publicarea deciziei la Monitorul Oficial
3.redactarea actului constitutiv reactulizat cu noua componenta a asociatilor
4. inregistrarea documentelor la Registrul Comertului, dupa implinirea termenului de 30 zile de la data publicarii deciziei in Monitorul Oficial, si daca nu sunt contestatii la cesiune

Sau va puteti adresa Biroului de asistenta juridica din cadrul Oficiului Registrului Coemrtului unde este inregistrata societatea.
Multumesc foarte mult!
adrian976 a scris:

am si eu un srl care momentan este suspendat.nu am datorii la stat in schimb am la un furnizor,aproximativ 15000 ron.am si de recuperat peste 20000 de ron de la un alt furnizor cu care sunt in plin proces si astept decizia definitiva.asi vrea sa cedez societatea si sa nu mai am dureri de cap(in sensul ca nu vreau sa mai am niciun fel de problema cu furnizorul).se poate?multumesc!
P.S. ce se poate intampla daca sunt dat in judecata de cel caruia ii datorez banii?nu am niciun fel de proprietati(masina,casa,etc) fac inchisoare?


D-voastra personal nu puteti fi dat in judecata pentru datoriile firmei. Puteti fi tras la raspundere doar daca ati savarsit ilegalitati. Daca nu puteti platii datoriile pentru ca nu aveti bani, atunci doar firma este trasa la raspundere.
Puteti avea linistit proprietati, acestea nu pot fi atinse de creditorii firmei. Nu confundati raspunderea personala cu raspunderea societatii. Pentru datorii raspunde firma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesionare firma un om simplu un om simplu Buna, Am o societate comerciala (srl) la care sunt asociat unic iar in ultima perioada am avut pierderi mari si a trebuit sa inchid un magazin si am acumulat ... (vezi toată discuția)
Asociat "formal"-cui ma adresez alex12345 alex12345 buna ziua, as dori sa stiu urmatoarele: -sunt asociata cu 50% intr un srl - alt asociat detine 50% si este si administrator - de 3 ani niciunul dintre ... (vezi toată discuția)
Modificare date societate mtibi91 mtibi91 Buna ziua! Tatal meu este asociat unic pe o societate si co cota parte in alte doua societati. Pe acea societate pe care este asociat unic, doreste sa se ... (vezi toată discuția)