avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare casa fara dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare casa fara dezbatere mostenire

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:
Suntem 4 frati, parintii nostri au decedat.
In urma decesului nu s-a facut succesiunea,si am dori sa vindem casa si pamantul ramas de la parintii nostri, toti suntem de acord.
intrebarea este, putem sa vindem fara a dezbate mostenirea?
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 17:40, 23 Septembrie 2011
numai dupa eliberarea certificatului de mostenitor . altfel nu aveti nici un act care sa va probeze calitatea.
Multumesc pentru raspuns, dar totusi intrebarile continua :
Cine ne elibereaza certificatul de mostenitor?
Singurul document pe care il detinem este Titlul de proprietate , care este pe numele parintilor decedati.
Multumesc anticipat !
Va prezentati cu certificatele de deces in original ale parintilor dvs si cu actele de proprietate la notarul public de pe raza judecatoriei unde defunctii si au avut ultimul domiciliu. Deschideti succesiunea, aduceti toti mostenitorii, respectiv si fratii dvs, si veti intra in posesia certificatului de mostenitor. Fiecare mostenitor va avea cota de 1/4.
Dupa eliberraea certificatului de mostenitor, dupa ambii parinti, se fac succesic si intr un singur certificat, daca sunteti de acord toti, puteti vinde fara a face partaj si impartiti banii conform cotelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de propietate ContSters127894 ContSters127894 Buna seara.Bunicii mei au avut cateva hectare cu pamant.Mama este singura mostenitoare(titlul de propietate este pe numele bunicilor decedati). Cum pot ... (vezi toată discuția)
succesiune beatrice_daniela beatrice_daniela Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti ca acte sunt necesare pentru a deschide succesiunea pentru tatal meu decedat de 10 ani.Eu sunt unicul copil,parintii mei erau ... (vezi toată discuția)
Succesiune vasileU vasileU buna seara va multumesc pt. raspuns.eu sint unicul mostenitor fiind singurul copil al parintilor mei decedati inainte de revolutie mama a decedar ultima in ... (vezi toată discuția)