Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare casa fara dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare casa fara dezbatere mostenire

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:
Suntem 4 frati, parintii nostri au decedat.
In urma decesului nu s-a facut succesiunea,si am dori sa vindem casa si pamantul ramas de la parintii nostri, toti suntem de acord.
intrebarea este, putem sa vindem fara a dezbate mostenirea?
numai dupa eliberarea certificatului de mostenitor . altfel nu aveti nici un act care sa va probeze calitatea.
Multumesc pentru raspuns, dar totusi intrebarile continua :
Cine ne elibereaza certificatul de mostenitor?
Singurul document pe care il detinem este Titlul de proprietate , care este pe numele parintilor decedati.
Multumesc anticipat !
Va prezentati cu certificatele de deces in original ale parintilor dvs si cu actele de proprietate la notarul public de pe raza judecatoriei unde defunctii si au avut ultimul domiciliu. Deschideti succesiunea, aduceti toti mostenitorii, respectiv si fratii dvs, si veti intra in posesia certificatului de mostenitor. Fiecare mostenitor va avea cota de 1/4.
Dupa eliberraea certificatului de mostenitor, dupa ambii parinti, se fac succesic si intr un singur certificat, daca sunteti de acord toti, puteti vinde fara a face partaj si impartiti banii conform cotelor.