avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de propietate

Buna seara.Bunicii mei au avut cateva hectare cu pamant.Mama este singura mostenitoare(titlul de propietate este pe numele bunicilor decedati).
Cum pot obtine titlul de propietate pe numele meu(m-ai am un frate).


VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:48, 19 Februarie 2010
Deschideti dezbaterea succesiunii la un BNP.
Ulterior, cu Certificatul de mostenitor, solicitati la Primaria teritoriala, un titlu de proprietate pe cota care revine fiecarui succesor in parte.
buna dimineata!
dezbateti succesiunea la un BNP din raza ultimului domiciliul al defunctului.
ulterior incheiati cu mama dvs un act translativ de proprietate.
TP nu se schimba!
Avand in vedere ca nu sunteti singura cu drept la mostenire,in raport de modalitatea de solutionare a succesiunii,amiabila=notar,neintelegere=instanta
Ulterior,in baza certificatului de mostenitor, solicitati oficial la primaria responsabila ,emiterea de titlu de proprietate pe cota parte atribuita
Va rog, dragi colegi, sa cititi legislatia fondului funciar cu mare atentie (legea 18/1991, legea 1/2000 si legea 247/2005). Nu se emite niciodata un titlu de proprietate nou, pe numele mostenitorilor, sau al cumparatorilor sau mai stiu eu al cui!!!
Titlul de proprietate este unic si se emite de catre Comisia judeteana pentru reconstituirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor, impreuna cu OCPI (nu de catre primarie), doar pe numele celui care a formulat cerere in baza legii fondului funciar sau, in cazul anexei 3 la legea 18/1991, pe titlul de proprietate se trec atat autorul (care a adus pamantul in CAP si era decedat in anul 1991) si mostenitorii acestuia, care au formulat cererea in baza legii 18/1991.
Eventual, in cazul pierderii documentului original, se poate elibera un duplicat al TP, insa identic cu cel original.
In situata expusa mai sus, rezolvarea legala este urmatoarea:
- se dezbate succesiunea dupa bunici;
- se face cadastru si intabularea terenului, pe numele mamei, in baza TP original si a certificatului de mostenitor;
- mama vinde/doneaza/transfera in alt fel dreptul de proprietate asupra terenului catre copiii dansei.
Actul de proprietate pe numele copiilor va fi contractul de vanzare-cumparare intre ei si mama, perfectat in baza Certificatului de mostenitor al mamei si al TP in original (care ramane pe numele bunicilor decedati).
Buna ziua,
Stimata @kyandra,
Raspunsul Dvs. este doar in parte corect.
Este adevarat ca NU se emite un alt Titlu de proprietate pentru succesorii petentului initial.
Dar,
- dupa dezbaterea succesiunii, prin actul de mostenire emis de BNP, toti mostenitorii sunt co-proprietarii in indiviziune, pe cote-parti, ai mobilului , cf. cotelor de participare la masa succesorala;
- iesirea din starea de indiviziune se poate face:
- pe cale amiabila > documentatie cadastrala de dezmembrare a
imobilului pe loturi > act notarial pentru dezmembrare si atribuirea
loturilor pe fiecare mostenitor in parte;
- pe cale litigioasa, actiune de "partaj judiciar" in instanta > expertiza
tehnica judiciara topo-cadastru pentru lotizare si atribuire > sentinta
- nu este nevoie de nici un act translativ de proprietate de la mama la copii.

Cu stima,
Ultima modificare: Joi, 18 Februarie 2010
legalmgm, utilizator

Alte discuții în legătură

Titlu proprietate bella_y bella_y Buna ziua! Va scriu si eu cu o problema.Mama mea este mostenitoarea unui teren impreuna cu un nepot pe un titlu de proprietate lasat de bunica mea adica mama ... (vezi toată discuția)
Dezmembrare teren amphora amphora Dupa 1990, mama si fratele ei au primit prin retrocedare terenul agricol predat de bunicul meu statului, iar titlul de proprietate s-a emis cu bunicul autor, ... (vezi toată discuția)
Acceptarea mostenirii szabo doinita doina szabo doinita doina am un certificat mostenitor de la defuncta ma mama din anul 2001. in anul 2005 s-a emis un tp la legea 18 unde sint mai multi mostenitori de la tatal mamei ... (vezi toată discuția)