Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de propietate

Buna seara.Bunicii mei au avut cateva hectare cu pamant.Mama este singura mostenitoare(titlul de propietate este pe numele bunicilor decedati).
Cum pot obtine titlul de propietate pe numele meu(m-ai am un frate).

VA MULTUMESC
Deschideti dezbaterea succesiunii la un BNP.
Ulterior, cu Certificatul de mostenitor, solicitati la Primaria teritoriala, un titlu de proprietate pe cota care revine fiecarui succesor in parte.
buna dimineata!
dezbateti succesiunea la un BNP din raza ultimului domiciliul al defunctului.
ulterior incheiati cu mama dvs un act translativ de proprietate.
TP nu se schimba!
Avand in vedere ca nu sunteti singura cu drept la mostenire,in raport de modalitatea de solutionare a succesiunii,amiabila=notar,neintelegere=instanta
Ulterior,in baza certificatului de mostenitor, solicitati oficial la primaria responsabila ,emiterea de titlu de proprietate pe cota parte atribuita
Va rog, dragi colegi, sa cititi legislatia fondului funciar cu mare atentie (legea 18/1991, legea 1/2000 si legea 247/2005). Nu se emite niciodata un titlu de proprietate nou, pe numele mostenitorilor, sau al cumparatorilor sau mai stiu eu al cui!!!
Titlul de proprietate este unic si se emite de catre Comisia judeteana pentru reconstituirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor, impreuna cu OCPI (nu de catre primarie), doar pe numele celui care a formulat cerere in baza legii fondului funciar sau, in cazul anexei 3 la legea 18/1991, pe titlul de proprietate se trec atat autorul (care a adus pamantul in CAP si era decedat in anul 1991) si mostenitorii acestuia, care au formulat cererea in baza legii 18/1991.
Eventual, in cazul pierderii documentului original, se poate elibera un duplicat al TP, insa identic cu cel original.
In situata expusa mai sus, rezolvarea legala este urmatoarea:
- se dezbate succesiunea dupa bunici;
- se face cadastru si intabularea terenului, pe numele mamei, in baza TP original si a certificatului de mostenitor;
- mama vinde/doneaza/transfera in alt fel dreptul de proprietate asupra terenului catre copiii dansei.
Actul de proprietate pe numele copiilor va fi contractul de vanzare-cumparare intre ei si mama, perfectat in baza Certificatului de mostenitor al mamei si al TP in original (care ramane pe numele bunicilor decedati).
Buna ziua,
Stimata @kyandra,
Raspunsul Dvs. este doar in parte corect.
Este adevarat ca NU se emite un alt Titlu de proprietate pentru succesorii petentului initial.
Dar,
- dupa dezbaterea succesiunii, prin actul de mostenire emis de BNP, toti mostenitorii sunt co-proprietarii in indiviziune, pe cote-parti, ai mobilului , cf. cotelor de participare la masa succesorala;
- iesirea din starea de indiviziune se poate face:
- pe cale amiabila > documentatie cadastrala de dezmembrare a
imobilului pe loturi > act notarial pentru dezmembrare si atribuirea
loturilor pe fiecare mostenitor in parte;
- pe cale litigioasa, actiune de "partaj judiciar" in instanta > expertiza
tehnica judiciara topo-cadastru pentru lotizare si atribuire > sentinta
- nu este nevoie de nici un act translativ de proprietate de la mama la copii.

Cu stima,
legalmgm, utilizator