Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti ca acte sunt necesare pentru a deschide succesiunea pentru tatal meu decedat de 10 ani.Eu sunt unicul copil,parintii mei erau divortati inainte de decesul tatalui.Am primit un certificat de actionar prin posta pe numele tatalui de la o firma care e cotata la bursa si ma intereseaza daca le pot vinde eu.
Multumesc!
Deschideti succesiunea la notarul publiic de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu . Tb sa aveti certificatul de deces in original, actele de proprietate ale bunurilor imobile , certificatul de actionar, 2 martori care l au cunoscut pe defunct. Si ci se va elibera certificatul de mostenitor si veti intra in posesia mostenirii. Cu acest certificat puteti sa schimbati pe numele dvs actiuniile si apoi sa le vindeti.
Multumesc frumos pentru raspuns!