Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire in caz de deces.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire in caz de deces.

Mama mea s-a recasatorit si am un frate vitreg. Casa este pe numele ei, cumparata inainte de casatoria cu tatal meu vitreg. In caz de deces, cui ii va reveni casa si in ce masura? Mentionez ca eu am 21 de ani, iar fratele meu vitreg 5.
I-ati programat decesul? Poate vinde tot si se muta pe o insula exotica, atunci nimeni nu mai mosteneste nimic.
Fratele vitreg e fiul mamei?
dvs. si fratele aveti drepturi egale. tatal are dr ca sot supravietuitor.
Sotul supravietuitor are 1/4 iar copii impreuna 3/4 din bunurile lasate de mama dvs. Daca sunt si bunuri comune cu tatal dvs vitreg, in succesiune va intra cota de 1/2 si din acestea in fara de bunurile proprii ale mamei dvs. Adica tatal 2/8 si dvs si fratele vitre cate 3/8 fiecare.
Va multumesc pt. raspunsul complet doamna Mirela.
ganton, utilizator
Nu ati spus daca fratele vitreg a fost adoptat de mama. Daca nu a fost adoptat de mama mostenirea se imparte 1/4 la sot si 3/4 dvs.