avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... \"Atacabilitate\" Act de Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

"Atacabilitate" Act de Mostenire

Buna ziua,

Apelez la ajutorul dumneavoastra cu urmatoarea problema: mama mea a dobandit in urma divortului un apartament. Momentan este recasatorita, iar actualul sot mai are un copil dintr-o casatorie anterioara.

Din cate am inteles, dupa moartea mamei, la masa succesorala o sa intru eu (ca mostenitor direct) si actual sot (ca sot supravietuitor).
Interesul mamei mele este ca dupa moarte, apartamentul sa-mi revina in totalitate mie.

In afara de celebrul Act de Vanzare-Cumparare, am inteles ca s-ar mai putea face un Act de Mostenire catre mine.
Intrebarile mele sunt:
- in cazul decesului actualului sot, la masa succesorala cine va participa?
- in cazul decesului mamei, la masa succesorala cine va participa?
- care sunt sansele ca Actul de Mostenire sa fie atacat, si daca da, cine are dreptul s-o faca?

Multumesc anticipat,
Zippy
Cel mai recent răspuns: ContSters47264 , utilizator 15:41, 15 Septembrie 2010
acel celebru act de mostenire se face in cazul decesului unei persoane.
testamentul este atacabil, donatia idem.
pot fi atacate de catre mostenitorii rezervatari daca prin liberalitatea respectiva se incalca rezerva lor succesorala.
ar mai fi cateva variante: vanzare cumparare etc... mai putin atacabile.
in cazul decesului tatalui vitreg la succesiunea acestuia vor veni mama dvs+copilul acestuia, iar in caz de deces al mamei dvs veti veni dvs +tatal vitreg.
in aceasta speta pe care o prezentati dvs este importanta ordinea deceselor.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Septembrie 2010
ContSters97658, utilizator
In caz de deces al actualului sot , va veni la mostenire fiul sau din alta casatorie si mama dvs. In caz de deces al mamei veti veni dvs. si sotul supravietuitor, cum bine ati spus.
In cazul in care mama dvs. va incheia un act cu dvs. , cu titlu oneros sau gratuit, doar sotul sau va putea ataca actul , in calitate de mostenitor rezervatar.
Buna ziua,

In primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsurile oferite.

Sa rezum, daca moare mama, doar tatal vitreg poate contesta actul de mostenire. Ok pana aici, dar daca moare intai tatal, chiar daca apartamentul este numai al mamei (dobandit inainte de casatorie), cu ce drept fiul mostenitor al tatalui vitreg va fi inclus la masa succesorala?

Multumesc anticipat,
Zippy
Ultima modificare: Miercuri, 15 Septembrie 2010
zippy, utilizator
daca moare intai tatal, atunci apartamentul nu va intra in masa succesorala a acestuia.
Corect, insa in cazul in care defunctul are bunuri proprii in patrimoniu , alaturi de fiul sau va mosteni si mama dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. in cazul in care sotii nu au copii sau frati, cine ... vulpys vulpys Buna ziua. In cazul in care sotii nu au copii sau frati, cine va putea veni la mostenire? Daca pe timpul vietii facem testament, poate fi atacat? Sotul are ... (vezi toată discuția)
Impartirea averii dupa deces galaoan galaoan acum 34 ani unchiul meu, care avea un copil a ramas vaduv si apoi s-a recasatorit. Casa in care au locuit unchiul meu si actuala sotie a fost construita cu ... (vezi toată discuția)
Succesiunea ioan4 ioan4 am o intrebare: parintii mei au divorta eu am 23 de ani si locuiesc cu mama. port numele de familie a tatalui dar mama s-a recasatorit si are alt nume. din ... (vezi toată discuția)