Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... \"Atacabilitate\" Act de Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

"Atacabilitate" Act de Mostenire

Buna ziua,

Apelez la ajutorul dumneavoastra cu urmatoarea problema: mama mea a dobandit in urma divortului un apartament. Momentan este recasatorita, iar actualul sot mai are un copil dintr-o casatorie anterioara.

Din cate am inteles, dupa moartea mamei, la masa succesorala o sa intru eu (ca mostenitor direct) si actual sot (ca sot supravietuitor).
Interesul mamei mele este ca dupa moarte, apartamentul sa-mi revina in totalitate mie.

In afara de celebrul Act de Vanzare-Cumparare, am inteles ca s-ar mai putea face un Act de Mostenire catre mine.
Intrebarile mele sunt:
- in cazul decesului actualului sot, la masa succesorala cine va participa?
- in cazul decesului mamei, la masa succesorala cine va participa?
- care sunt sansele ca Actul de Mostenire sa fie atacat, si daca da, cine are dreptul s-o faca?

Multumesc anticipat,
Zippy
acel celebru act de mostenire se face in cazul decesului unei persoane.
testamentul este atacabil, donatia idem.
pot fi atacate de catre mostenitorii rezervatari daca prin liberalitatea respectiva se incalca rezerva lor succesorala.
ar mai fi cateva variante: vanzare cumparare etc... mai putin atacabile.
in cazul decesului tatalui vitreg la succesiunea acestuia vor veni mama dvs+copilul acestuia, iar in caz de deces al mamei dvs veti veni dvs +tatal vitreg.
in aceasta speta pe care o prezentati dvs este importanta ordinea deceselor.
ContSters97658, utilizator
In caz de deces al actualului sot , va veni la mostenire fiul sau din alta casatorie si mama dvs. In caz de deces al mamei veti veni dvs. si sotul supravietuitor, cum bine ati spus.
In cazul in care mama dvs. va incheia un act cu dvs. , cu titlu oneros sau gratuit, doar sotul sau va putea ataca actul , in calitate de mostenitor rezervatar.
Buna ziua,

In primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsurile oferite.

Sa rezum, daca moare mama, doar tatal vitreg poate contesta actul de mostenire. Ok pana aici, dar daca moare intai tatal, chiar daca apartamentul este numai al mamei (dobandit inainte de casatorie), cu ce drept fiul mostenitor al tatalui vitreg va fi inclus la masa succesorala?

Multumesc anticipat,
Zippy
zippy, utilizator
daca moare intai tatal, atunci apartamentul nu va intra in masa succesorala a acestuia.
Corect, insa in cazul in care defunctul are bunuri proprii in patrimoniu , alaturi de fiul sau va mosteni si mama dvs.