Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate gradul III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate gradul III

Buna seara.vreau sa-mi fac dosarul pentru pensie de boala gr.3.Imi puteti spune de ce acte am nevoie? Va multumesc.
lupi69 a scris:

Buna seara.vreau sa-mi fac dosarul pentru pensie de boala gr.3.Imi puteti spune de ce acte am nevoie? Va multumesc.

Acte necesare pentru dosarul de pensie
- cerere tip pentru inscrierea la pensie de invaliditate;
- cerere tip pentru eliberare adeverinta cu stagiul de cotizare;
- decizie de incadrare in grad de invaliditate;
- carnetul de munca (original si copie);
- act de identitate (original si copie);
- acte de stare civila (original si copie);
- alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate; livretul militar (original si copie);
- diploma de studii (original si copie), adeverinta sau foaie matricola (original si copie) din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, precum si certificarea absolvirii acestora;
- pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul român;
- adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca;
- adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
- adeverinta cu cuantum somaj si dispozitie incetare somaj (daca a beneficiat de ajutor de somaj dupa data de 01.04.2001)
- alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.

Actele necesare sunt prevazute in cerere.Iata cererea:

CERERE

pentru acordarea pensiei de invaliditate
Nr........... din..........

Către Casa Teritorială/Sectorială de Pensii..........

Subsemnatul(a) .........., având codul numeric personal.........., domiciliat(ă) în localitatea.........., str........... nr..........., bl..........., sc. .........., et..........., ap..........., judeţul.........., posesor/posesoare al(a) actului de identitate seria.......... nr..........., eliberat de.......... la data de.........., născut(ă) la data de.......... în localitatea/judeţul.........., fiul (fiica) lui.......... şi al(a).........., solicit înscrierea la pensie de invaliditate.

În acest scop depun următoarele acte:

- carnet de muncă seria.......... nr..........., în original şi copie;

- carnet de asigurări sociale seria.......... nr..........., în original şi copie;

- livret militar seria.......... nr..........., în copie;

- buletin/carte de identitate seria.......... nr..........., în copie;

- certificat de naştere şi/sau certificate de căsătorie seria.......... nr. .........., în copie;

- diploma de studii şi foaia matricolă, în copii, sau adeverinţa de certificare a perioadelor de studii învăţământ superior nr........... din..........;

- adeverinţă privind sporurile la salariu..........;

- adeverinţă privind grupa superioară/condiţii de muncă..........;

- alte acte pentru dovedirea perioadelor de activitate şi a veniturilor realizate ..........;

- adeverinţă din care să reiasă data încetării plăţii indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă sau, după caz, data încetării calităţii de asigurat..........;

- decizia medicală asupra capacităţii de muncă;

- FIAM/BP2 pentru accident de muncă/boală profesională nr........... din .........., în copie.

Declar pe proprie răspundere, sub sancţiunile prevăzute de Codul penal pentru declaraţii false, că:

- sunt/nu sunt asigurat(ă);

- primesc/nu primesc o altă pensie sau ajutor social - dosar nr...........;

- primesc/nu primesc pensie din alt sistem de pensii integrat sistemului public de pensii - dosar nr...........;

- primesc/nu primesc pensie din alt sistem de pensii neintegrat sistemului public de pensii - dosar nr...........;

- primesc/nu primesc indemnizaţie - dosar nr...........;

- primesc/nu primesc indemnizaţie de şomaj;

- primesc/nu primesc indemnizaţie acordată persoanelor cu handicap.

Mă oblig a anunţa, în termen de 15 zile, casei teritoriale/sectoriale de pensii orice schimbare ce va surveni în cele declarate mai sus.

În cazul în care nu îmi voi respecta declaraţia asumată prin prezenta cerere, mă oblig să restitui integral sumele încasate nelegal, suportând rigorile legii.

Am completat şi am citit cu atenţie conţinutul declaraţiei de mai sus, după care am semnat.

Data..........
Semnătura