Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschidere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschidere succesiune

buna seara,

in ce conditii pot deschide succesiune daca suntunicul fiu, insa mama meatraieste?
Mostenirea unei persoane se deschide in momentul decesului acesteia.. dupa cine doriti sa deschideti succesiunea?
tatal meu a decedat in decembrie 2015.
Dumnezeu sa-l ierte! Pentru dezbaterea succesiunii, va puteti adresa oricarui Birou Notarial aflat in circumscriptia Judecatoriei unde a avut ultimul domiciliu tatal dumneavoastra. La mostenirea tatalui o sa veniti dvs si cu mama.
am inteles, ca si pret?
...cu mama, un martor şi actele de la primăria de domiciliu în care, normal, sunt menţionate bunurile imobile care fac obiectul succesiunii şi nu în ultimul rând, bani ptr onorariu notar şi alte cheltuieli.
alexalex555, utilizator