avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschidere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschidere succesiune

buna seara,

in ce conditii pot deschide succesiune daca suntunicul fiu, insa mama meatraieste?
Cel mai recent răspuns: laur2013 , utilizator 20:46, 30 Ianuarie 2016
Mostenirea unei persoane se deschide in momentul decesului acesteia.. dupa cine doriti sa deschideti succesiunea?
tatal meu a decedat in decembrie 2015.
Dumnezeu sa-l ierte! Pentru dezbaterea succesiunii, va puteti adresa oricarui Birou Notarial aflat in circumscriptia Judecatoriei unde a avut ultimul domiciliu tatal dumneavoastra. La mostenirea tatalui o sa veniti dvs si cu mama.
am inteles, ca si pret?
...cu mama, un martor şi actele de la primăria de domiciliu în care, normal, sunt menţionate bunurile imobile care fac obiectul succesiunii şi nu în ultimul rând, bani ptr onorariu notar şi alte cheltuieli.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Ianuarie 2016
alexalex555, utilizator

Alte discuții în legătură

Taxa de succesiune yoannacri yoannacri mi-a murit tata-l si as dori sa fac succesiunea sunt unicul copil ce acte imi trebuie si unde se fac demersurile necesare (vezi toată discuția)
Succesiune mariafarau@yahoo.com mariafarau@yahoo.com Buna ziua. Am si eu o intrebare. Ce acte trebuie si care sunt demersurile pentru succesiune in urma decesului parintilor . (vezi toată discuția)
Succesiune raul89 raul89 Buna ziua. In cazul dezbaterii a doua succesiuni succesive, in cadrul aceluiasi Certificat de Mostenitor, taxele succesorale se achita pentru fiecare ... (vezi toată discuția)