Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Actiune impotriva administratorilor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Actiune impotriva administratorilor

Un creditor persoana juridica are mai multi debitori persoane juridice. In afara actiunilor pe drept comun, somatii de plata, ordonante de plata, faliment, indreptate impotriva persoanei juridice, in ce alte situatii ma pot indrepta direct catre administratorul societatii ( persoana fizica) pentru recuperarea debitelor? Este posibila promovarea unei asemenea actiuni impotriva administratorului pers. fizica? Care ar fi temeiul legal? Multumesc
angrenarea raspunderii administratorilor este posibila doar in temeiul legii 85/20006 a insolventei