avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare somer
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare somer

Sunt PFA si doresc sa angajez un somer cu contract pe perioada nedeterminata, 8 ore. Persoana in cauza are peste 45 ani. Pot? si daca da ce beneficii am ca angajator.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:43, 28 Septembrie 2011
1. Legea va da acum voie sa angajati salariati cu contract individual de munca (CIM).

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 85.
(1) Angajatorii care încadreazã în muncã pe perioadã nedeterminatã şomeri în vârstã de peste 45 de ani sau şomeri care sunt pãrinţi unici susţinãtori ai familiilor monoparentale sunt scutiţi, pe o perioadã de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigurãrilor pentru şomaj, aferentã persoanelor încadrate din aceste categorii, şi primesc lunar, pe aceastã perioadã, pentru fiecare persoanã angajatã din aceste categorii, o sumã egalã cu valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare, cu obligaţia menţinerii raporturilor de muncã sau de serviciu cel puţin 2 ani.
...
3. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

4. Pentru amanunte cititi Legea 76/2002 si Normele de aplicare a ei (aprobate de HG 174/2002) sau luati legatura cu Agentia de Somaj cu care va trebui sa incheiati o conventie.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facilitati angajator in caz de angajare somer peste 45 de ani Cons67 Cons67 Exista prevazut in legislatie vreo facilitate pentru angajator in cazul angajarii unei persoane peste 45 de ani aflate in somaj (scutire/reducere CAS, CASS si ... (vezi toată discuția)
Se mai aplica oug nr. 13/2010? MARY081968 MARY081968 buna ziua... Se mai aplica astazi og13/2010? am angajat un somer peste 45 de ani...am depus dosar pentru subventie ...dar de facilitatea la calcul contributii ... (vezi toată discuția)
Conventie somaj CRODICA CRODICA Buna ziua, Societatea a dat in somaj 2 angajati cu 01.02.2013, iar cu data de 04.02.2015 doreste sa-i reincadreze in munca. In acest caz societatea mai poate ... (vezi toată discuția)