Forum Discuţii juridice Achiziţii publice garantie de participare la licitatie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

garantie de participare la licitatie

Buna ziua, societatea unde lucrez a castigat o licitatie publica.Aceasta achitase garantia de participare la licitatie.Intrebarea mea este. Pentru garantia de buna executie cum se procedeaza?M ar fi interesat daca se scoate garantia de particpare la licittatie si se pune in contul garantiei de executie. multumesc
garantia de participare se depune in contul beneficiarului sau prin diferite instrumente bancare personalizate pentru licitatie. GBE se constituie intrun cont cu destinatie speciala deschis in baza contractului sau printrun instrument bancar personalizat (din care sa rezulte imperativ destinatia-GBE)
GPL e valabila pe perioada de valabilitate a ofertei.
GBE are ca termen de valabilitate contractul+termenul de garantie
Conform art ART. 88 din HG nr. 925/2006 garantia pentru participare, constituită de ofertantul a cărui oferta a fost stabilită ca fiind câstigătoare, se restituie de autoritatea contractantă în cel mult 3 zile lucrătoare de la data constituirii garantiei de buna executie.

ART. 89 din HG nr. 925/2006:
(1) Garantia de buna executie a contractului se constituie de către contractant în scopul
asigurării autorităÑii contractante de îndeplinirea cantitativă, calitativă si în perioada
convenită a contractului.
(2) Autoritatea contractantă are obligatia de a stabili în documentatia de atribuire
modalitatea de constituire a garantiei de buna executie, precum si cuantumul acesteia,
care însă nu trebuie sa depăsească 10% din pretul contractului, fără TVA.
(3) În cazul atribuirii unui contract de furnizare sau de servicii - cu exceptia serviciilor
de proiectare -, a cărui valoare estimată este mai mica decât valoarea prevăzută la art. 124
din ordonanta de urgenta, precum si în cazul unui contract atribuit în urma aplicării
procedurii de negociere fără publicarea prealabilă a unui anunt de participare, autoritatea
contractantă are dreptul de a nu solicita contractantului constituirea garantiei de buna
executie.
ART. 90
(1) De regulă, garantia de bună executie se constituie printr-un instrument de
garantare emis în conditiile legii de o societate bancară sau de o societate de asigurări,
care devine anexă la contract. Prevederile art. 86 alin. (2) – (4) se aplică în mod
corespunzător.
(2) În cazul în care valoarea garantiei de buna executie este redusă ca valoare,
autoritatea contractantă are dreptul de a accepta constituirea acesteia prin depunerea la
casierie a unor sume în numerar.
(3) Dacă părtile convin, garantia de buna executie se poate constitui si prin retineri
succesive din sumele datorate pentru facturi partiale. În acest caz contractantul are
obligatia de a deschide un cont la dispozitia autoritătii contractante, la o banca agreată de
ambele părti. Suma initială care se depune de către contractant în contul astfel deschis nu
trebuie sa fie mai mica de 0,5% din pretul contractului. Pe parcursul îndeplinirii
contractului, autoritatea contractantă urmează sa alimenteze acest cont prin retineri
succesive din sumele datorate si cuvenite contractantului pana la concurenta sumei
stabilite drept garantie de buna executie în documentatia de atribuire. Autoritatea
contractantă va dispune ca banca sa înstiinteze contractantul despre vărsământul efectuat,
precum si despre destinatia lui. Contul astfel deschis este purtător de dobanda în favoarea
contractantului.