Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Licitatie publica-garantie de participare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Licitatie publica-garantie de participare

Buna ziua,
Am participat la o licitatie publica pentru atribuirea unui contract de servicii. Autoritatea contractanta a cerut o garantie de participare in euro, platibila in lei la data publicarii de catre SEAP a anuntului licitatiei. Anuntul a fost transmis la SEAP in data de 03 martie, ora 16,15 si a fost publicat oficial in data de 04 martie ora 10,15.
Am realizat garantia de participare prin scrisoare de garantie bancara in data de 12 martie, schimbul valutar fiind efectuat la valoarea comunicata de BNR pentru data de 04 martie, valoare inscrisa in site-ul oficial al bancii nationale.
La sedinta de deschidere a ofertelor, oferta mea a fost respinsa pe considerentul ca oferta "nu a fost intocmita in cuantumul solicitat de autoritatea contractanta prin documentatia de atribuire. Astfel, autoritatea contractanta, comparand cuantumul garantiei de participare solicitat (..... lei), cuantum calculate la cursul comunicat de BNR ca fiind valabil la data de 04.03.2015 - 1 EURO = 4,4551, cu cel inscris in scrisoarea de garantie bancara nr....din data de 12.03.2015 emisa de banca....(...... lei), constatand ca exista o diferenta in minus (nb. de 1 leu...), respinge oferta depusa de..., avand in vedere art.33 alin3, lit.b) din HG 925/2006".
Mentionam ca, 4,4551lei/1 euro reprezinta cursul oficial din data de 03 martie, data la care autoritatea contractanta a depus la SEAP anuntul de licitatie (ora 16,15), insa anuntul a fost publicat official de SEAP in data de 04 martie, ora 10,15. Banca care a emis scrisoarea de garantie bancara a operat schimbul valutar de 4,4542 lei/1euro din data de 04 martie, valoare oficiala a BNR pentru aceasta data. In opinia aut.contractante trebuia sa platesc la valoarea euro-leu din 03 martie, intrucat anuntul a aparut in SEAP la data de 04 martie, ora 10,15, si sunt de acord cu aceasta afirmatie daca schimbul valutar se efectua efectiv pana in ora 13 pe data de 04 martie, ora la care banca nationala publica cursul oficial al zilei. Ori scrisoarea de garantie bancara a fost emisa in 12 martie, utilizand cursul de shimb comnicat pentru data de 04 martie, de catre BNR.
Mai mult decat atat, cu toate ca oferta noastra a fost respinsa in urma studiului preliminar a scrisorii de garantie care insotea in exteriorul ofertei plicul care o continea, acest plic a fost desigilat, cu toate ca reprezentantul nostru la licitatie a solicitat sa nu se desigileze oferta, intrucat vom contesta procedura. Observatiile noastre nu au fost mentionate in procesul verbal intocmit si transmis a doua zi. Reprezentantul nostrum nu I s-a oferit posibilitatea sa semneze procesul verbal in care ar fi dorit sa se mentioneze observatiile sale.
Adresez rugamintea mea de a fi ajutat, cititorilor care au avut rabdarea sa parcurga materialul de fata, si carora le multumesc. Orice idee si sfat este binevenit!
Mi se pare cel putin interesant ceea ce povestiti, ca sa nu zic altfel.

Asta daca in DA precizarea era sigur "garantie de participare in euro, platibila in lei la data publicarii de catre SEAP a anuntului licitatiei" si nu cumva era expresia uzuala "garantia este de x lei. Ofertantii pot prezenta si garantia in euro la cursul valabil in data de..."

Conform art.85, lit.a) din HG 925, AC trebuie sa precizeze in DA:

"cuantumul garanţiei de participare în suma fixa, suma care nu poate depăşi 2% din valoarea estimată"

Ca urmare, solicitarea AC de prezentare a garantiei de participare si in lei si in euro, si aprecierea lor ca suma in lei nu este corespunzatoare, consider ca incalca acest articol, fiind precizate practic doua sume (una de prezentare in euro si una de executare, in lei), din care una variabila, in conditiile in care suma in lei nu este in suma fixa, ci in suma variabila, la un curs aleatoriu si interpretabil neprecizat clar in documentatie(curs stabilit in data de 04.03 vs. curs valabil pentru data de 04.03). Si mai ales ca nu a fost precizat cursul exact valabil, incalcandu-se astfel art.33, alin.1) din OUG 34:

"Autoritatea contractantă are obligaţia de a preciza în cadrul documentaţiei de atribuire orice cerinţă, criteriu, regulă şi alte informaţiinecesare pentru a asigura ofertantului/candidatului o informare completă, corectă şi explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire"

Pe cale de consecinta, singura interpretare legala posibila este ca obligatia era de a prezenta garantia in suma fixa, la valoarea solicitata in euro, echivalenta in lei putand fi corectata.

In cazul oricarei alte interpretari, procedura trebuie anulata conf. art.209, alin.4, lit.b din OUG 34, deoarece s-au incalcat art.85, lit.a) din HG 925 si art.33, alin.1) din OUG 34, prin erori in DA ce nu mai pot fi corectate.

Referitor la celelalte 2 aspecte, gresiti, dar oarecum in folosul dvs.:

1. Daca va retrageati oferta, nu aveati absolut nicio sansa sa contestati, intrucat prin retragerea ofertei nu mai aveati nicio calitate in procedura, nemaiavand oferta depusa. Prin deschiderea ofertei, aveti calitate in procedura prin oferta depusa si deschisa.

ATENTIE ! Termenul de contestare, pentru a nu fi tardiva, curge de la data semnarii procesului -verbal de deschidere. de catre reprezentantul dvs, aceea fiind data luarii la cunostinta.

2. Nu era obligatoriu sa vi se permita "observatii" in procesul -verbal de deschidere, in art.33, alin.4 din HG 925 nu este prevazut acest drept. "Observatiile" dvs. le puteti constitui ulterior in contestatie la CNSC daca va afecteaza interesele legitime.
Mi se pare si normal, altfel procesul -verbal de deschidere ar deveni un fel de jurnal de impresii, in care oricine ar scrie orice, ce frumos e in sala, ca scaunul era subred in timp ce al contracandidatului era comod, ca nu merge becul pe hol si alte alea, devenind un fel de telenovela tragico -comica.

In concluzie, cred ca aveti motive temeinice sa contestati. Depinde totusi si daca nu sunt si alte elemente pe care nu le-ati prezentat aici,si ce scrieti in contestatie de aceea sfatul meu este sa cereti sprijinul unui jurist cu experienta in domeniu, in cazul in care va hotarati sa contestati.

vlad nicolae, moderator
Multumesc pentru raspuns. Imi permit sa va mai rapesc cateva minute cu cateva precizari.
Autoritatea contractantaa enuntat in Fisa de date urmatoarele:
"Garantia de participare: xxxxxxx EURO. Garantia de participare, irevocabila, va fi constituita conform prevederilor art.86 alin (1) din HG 925/2006, respectiv se constituie prin virament bancar (OP, foaie de varsamant, etc), cu conditia confirmarii acestora de catre banca (semnatura si stampila) pana la data si ora deschiderii ofertelor, sau, printr-un instrument de garantare emis in conditiile legii de o societate bancara ori de o societate de asigurari), care se prezinta in original, in cuantumul si pentru perioada prevazuta in documentatia de atribuire. In cazul in care garantia de participare va fi constituita in alta valuta, se va folosi cursul comunicat de BNR ca fiind valabil la data publicarii invitatiei de participare. Conturile autoritatii contractante sunt : cont in lei xxxxxxxxxxxxxxxxxxx cont in euroxxxxxxxxxxxxxxx
Luni 23.03.15 voi depune contestatia dar va trebui sa achit garantia de buna conduit si iar nu stiu la ce data sa fac convertirea (data publicarii anuntului sau data depunerii contestatiei ?.
Asi fi incantat sa-mi acordati asistenta juridica, daca acest lucru se poate. Am efectuat cursurile SEAP dar nu cred ca sunt pregatit pentru interpretari juridice.
Cu stima,
Garantia de buna conduita se constituie in suma fixa, de 1% din valoarea estimata a contractului (asa cum e reglementat la art.271^1 din OUG 34), asa cum a fost aceasta publicata in anuntul de participare SEAP. Daca valoarea estimata publicata in SEAP este in lei, garantia de buna conduita se constituie in lei, daca este in euro, se constituie in euro.

Garantia de buna conduita nu are nicio legatura nici cu garantia de participare nici cu modul de constituire a acesteia si nici cu cursul valutar.

In mod normal, in institutia in care lucrati ar trebui sa existe si un jurist. Daca nu, explicati sefilor ca o contestatie are regimul unui litigiu pe cale adnministrativ-juridica si tine mai mult de domeniul juridic decat al achizitiilor publice.