avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Buna ziua, am nevoie de un raspuns pentru urmatoarea speta:
Societatea A a cumparat un imobil al carui drept de uzufruct l-a transmis/vandut unei persoane fizice.
Persoana fizica, la randul sau incredinteaza uzufructul imobilului unei societati comerciale B.
Intrebarea este:
- societatea B are posibilitatea sa factureze chiria fara TVA, pentru imobilul respectiv? Daca da, in conditii ?

Cel mai recent răspuns: Management Account , Consultant fiscal 13:38, 2 Octombrie 2011
eu nu prea am inteles.
in toate cazurile bunul imobil a fost vandut (s-a transferat dreptul de proprietate) sau doar s-a transmis uzufructul?
Ultima modificare: Joi, 29 Septembrie 2011
xerxes, utilizator
In primul caz se vinde uzufructul, iar in al doilea caz se cedeaza!
nu conteaza daca imputurile sunt cu sau fara TVA, societatea B obtine venituri din chirii, asta inseamna ca va plati TVA
d-le consultant fiscal, nu cumva chiriile sunt scutite de tva, conform art. 141, alin 2, lit e) din codul fiscal?
popa vasile a scris:

nu conteaza daca imputurile sunt cu sau fara TVA, societatea B obtine venituri din chirii, asta inseamna ca va plati TVA




Legea 571/2003 cu modificarile ulterioare:

ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
e) arendarea, concesionarea, închirierea şi leasingul de bunuri imobile, cu următoarele excepţii:
1. operaţiunile de cazare care sunt efectuate în cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu funcţie similară, inclusiv închirierea terenurilor amenajate pentru camping;
2. închirierea de spaţii sau locaţii pentru parcarea autovehiculelor;
3. închirierea utilajelor şi a maşinilor fixate definitiv în bunuri imobile;
4. închirierea seifurilor;



(3) Orice persoană impozabilă poate opta pentru taxarea operaţiunilor prevăzute la alin. (2) lit. e) şi f), în condiţiile stabilite prin norme.
Ultima modificare: Duminică, 2 Octombrie 2011
Management Account, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Chirie fara tva companie cu mai multe spatii danileo danileo Buna ziua, Avem o firma platitoare de tva care detine mai multe cladiri de birouri, facturand normal cu tva chiria catre chiriasi. Este posibil sa avem ... (vezi toată discuția)
Inchiriere teren e_florin e_florin Sunt societate comerciala, platitoare de TVA si doresc sa inchiriez la o alta societate comerciala un teren pentru montarea unui panou publicitar. Se poate ... (vezi toată discuția)
Tva venituri din parcare printzesa18 printzesa18 Am o firma platitoare de TVA , am un teren pe firma cu contract de comodat si vrea sa inchiriez de pe firma loc de parcare. Intrebarea mea e daca facturez cu ... (vezi toată discuția)