Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Buna ziua, am nevoie de un raspuns pentru urmatoarea speta:
Societatea A a cumparat un imobil al carui drept de uzufruct l-a transmis/vandut unei persoane fizice.
Persoana fizica, la randul sau incredinteaza uzufructul imobilului unei societati comerciale B.
Intrebarea este:
- societatea B are posibilitatea sa factureze chiria fara TVA, pentru imobilul respectiv? Daca da, in conditii ?

eu nu prea am inteles.
in toate cazurile bunul imobil a fost vandut (s-a transferat dreptul de proprietate) sau doar s-a transmis uzufructul?
xerxes, utilizator
In primul caz se vinde uzufructul, iar in al doilea caz se cedeaza!
nu conteaza daca imputurile sunt cu sau fara TVA, societatea B obtine venituri din chirii, asta inseamna ca va plati TVA
d-le consultant fiscal, nu cumva chiriile sunt scutite de tva, conform art. 141, alin 2, lit e) din codul fiscal?
popa vasile a scris:

nu conteaza daca imputurile sunt cu sau fara TVA, societatea B obtine venituri din chirii, asta inseamna ca va plati TVA

Legea 571/2003 cu modificarile ulterioare:

ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
e) arendarea, concesionarea, închirierea şi leasingul de bunuri imobile, cu următoarele excepţii:
1. operaţiunile de cazare care sunt efectuate în cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu funcţie similară, inclusiv închirierea terenurilor amenajate pentru camping;
2. închirierea de spaţii sau locaţii pentru parcarea autovehiculelor;
3. închirierea utilajelor şi a maşinilor fixate definitiv în bunuri imobile;
4. închirierea seifurilor;

(3) Orice persoană impozabilă poate opta pentru taxarea operaţiunilor prevăzute la alin. (2) lit. e) şi f), în condiţiile stabilite prin norme.
Management Account, Consultant fiscal