avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Buna ziua, am nevoie de un raspuns pentru urmatoarea speta:
Societatea A a cumparat un imobil al carui drept de uzufruct l-a transmis/vandut unei persoane fizice.
Persoana fizica, la randul sau incredinteaza uzufructul imobilului unei societati comerciale B.
Intrebarea este:
- societatea B are posibilitatea sa factureze chiria fara TVA, pentru imobilul respectiv? Daca da, in conditii ?

Cel mai recent răspuns: Management Account , Consultant fiscal 13:38, 2 Octombrie 2011
de acord!

in acest caz nu prea vad motive sa se opteze penru taxarea operatiunii de inchiriere intrucat nu sunt ajustari de taxa dedusa de facut, firma B a "preluat" uzufructul imobilului de la o persoana fizica.
xerxes a scris:

de acord!

in acest caz nu prea vad motive sa se opteze penru taxarea operatiunii de inchiriere intrucat nu sunt ajustari de taxa dedusa de facut, firma B a "preluat" uzufructul imobilului de la o persoana fizica.




Corect- nici nu are motive ...:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chirie fara tva companie cu mai multe spatii danileo danileo Buna ziua, Avem o firma platitoare de tva care detine mai multe cladiri de birouri, facturand normal cu tva chiria catre chiriasi. Este posibil sa avem ... (vezi toată discuția)
Inchiriere teren e_florin e_florin Sunt societate comerciala, platitoare de TVA si doresc sa inchiriez la o alta societate comerciala un teren pentru montarea unui panou publicitar. Se poate ... (vezi toată discuția)
Tva venituri din parcare printzesa18 printzesa18 Am o firma platitoare de TVA , am un teren pe firma cu contract de comodat si vrea sa inchiriez de pe firma loc de parcare. Intrebarea mea e daca facturez cu ... (vezi toată discuția)