Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Buna ziua, am nevoie de un raspuns pentru urmatoarea speta:
Societatea A a cumparat un imobil al carui drept de uzufruct l-a transmis/vandut unei persoane fizice.
Persoana fizica, la randul sau incredinteaza uzufructul imobilului unei societati comerciale B.
Intrebarea este:
- societatea B are posibilitatea sa factureze chiria fara TVA, pentru imobilul respectiv? Daca da, in conditii ?

de acord!

in acest caz nu prea vad motive sa se opteze penru taxarea operatiunii de inchiriere intrucat nu sunt ajustari de taxa dedusa de facut, firma B a "preluat" uzufructul imobilului de la o persoana fizica.
xerxes a scris:

de acord!

in acest caz nu prea vad motive sa se opteze penru taxarea operatiunii de inchiriere intrucat nu sunt ajustari de taxa dedusa de facut, firma B a "preluat" uzufructul imobilului de la o persoana fizica.

Corect- nici nu are motive ...:D