Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de boala gr.3
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de boala gr.3

Buna ziua.Sotia mea are 49 de ani,are 14 ani vechime pe cartea de munca si din anul 2008 este diagnosticata cu depresie medie recurenta,are numeroase internari la psihiatrie si este sub tratament neintrerupt din 2008.As dori sa stiu daca vechimea pe cartea de munca este suficienta sau care este minimul de ani de cotizare in aceasta situatie? Va multumesc.
Legea 263/2010

Art. 73
(1) Persoanele care si-au pierdut capacitatea de munca din cauza unor boli obisnuite sau a unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate daca au realizat stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform tabelului nr. 3.

Tabelul nr. 3
Varsta persoanei la data emiterii Stagiul de cotizare necesar
deciziei medicale asupra capacitatii (ani)
de munca

pana la 20 ani 1
de la 20—23 ani 2
23—25 ani 3
25—29 ani 6
29—33 ani 9
33—37 ani 11
37—41 ani 14
41—45 ani 17
45—49 ani 20
49—53 ani 23
Va multumesc foarte frumos.
Dar totusi nu stiu cum este cu legea asta,daca nu mai poti lucra,pentru ca ai depresie recurenta si iei niste medicamente de esti ca o leguma tot timpul si pe langa asta mai ai cataracta,cardiopatie ischemica,dischinezie biliara,spasmofilie,anemie feripriva, dar nu ai cotizat suficient la stat,inseamna ca tot nu ai dreptul la pensie?Si mai ramane o intrebare ;;Cine ar angaja o asemeneapersoana?
1.Fiind nascuta in 1962 (nu ati precizat luna) varsta standard de pensionare este intre 62 de ani si 2 luni si 62 de ani si 4 luni.
2. Cand va implini varsta standard de pensionare va putea solicita pensie pentru limita de varsta.
3. Daca pana atunci va fi tot la pensie de invaliditate aceasta se va transforma in pensie de limita de varsta si i se va acorda cea mai avantajoasa dintre ele.
Va multumesc pentru raspuns.