Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare PVCC rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare PVCC rovinieta

Buna ziua,

Problema mea este putin mai atipica fata de cele prezentate pana acum de alti utilizatori ai acestui forum.
Am primit pana acum 3 PVCC emise de CESTRIN pentru circularea fara rovinieta. Doua dintre ele nu mai pot fi contestate pentru ca a trecut termenul de 15 zile dar ultimul primit ieri poate fi contestat.
Nu contest faptul ca masina in cauza a fost sanctionata pe nedrept. Eu vreau sa contest faptul ca nu au amendat persoana potrivita. Masina in cauza apartine fratelui meu. Amenda a venit pentru masina lui dar eu sunt trecut ca proprietar in PVCC. Vreau sa contest acest fapt pentru ca nu este corect sa fiu tras eu la raspundere pentru actiunile altei persoane chiar daca imi este frate.
Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un sfat sau sa ma indrumati catre un paragraf din lege pe care pot sa-l invoc in contestatie.

Va multumesc!
Puteti sa formulati plangere contraventionala impotriva acestui proces-verbal, prin care sa invocati faptul ca a fost sanctionata contraventional o alta persoana decat cea care a savarsit in realitate contraventia, incalcandu-se astfel principiul personalitatii aplicarii sanctiunii contraventionale prevazut de OG 2/2001. Potrivit prevederilor legale, sanctiunile contraventionale se aplica persoanei care a savarsit contraventia, ceea ce in acest caz nu s-a respectat, sanctionandu-se o alta persoana decat adevaratul contravenient, motiv pentru care este lovit de nulitate absoluta acest proces-verbal.

Contestati in temen de 15 zile de la comunicare procesul verbal de contraventie, aduceti probe pertinente, verosimile si utile cazului iar solutia pe care o vei obtine va fi de anulare a procesului verbal de constatare a contraventie, si exonerarea pe cale de consecinta a petentului de plata amenzii

Cu toata stima
Multumesc pentru raspunsurile rapide. Ca proba pot sa aduc o copie dupa cartea masinii care arata clar cine este proprietarul. Din ce am vorbit cu doamnele alea plictisite de la CESTRIN, pe ei nu-i intereseaza nici macar sa faca o sesizare cum ca li s-au furnizat date gresite si sa rectifice problema. Pana la urma va trebui sa fac si o vizita pe la inmatriculari sa rezolv problema.
Inca o data multumesc pentru raspunsuri si va doresc o zi buna in continuare.
Buna seara!

Am reusit sa fac plangerea si as dori daca se poate sa-mi spuneti ce parere aveti si daca am scris bine ce am scris. Conform regulilor forumului voi cenzura numele de persoane.

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul XXXXXXXX, cu domiciliul în XXXXXXXX, formulez in termen legal prezenta:

PLÂNGERE CONTRAVENŢIONALÃ

impotriva procesului verbal de constatare a contraventiilor seria XXXX nr. XXXXX din data de XX.XX.XXXX, intocmit de catre Agent Constatator XXXXXX din cadrul XXXXXXXX, cu sediul in localitatea XXXXXXXXXXXXXXX, prin care subsemnatul am fost sanctionat cu:
– amenda contraventionala in valoare de 250 RON in temeiul art. 8 alin. (2) din O.G. nr. 15/2002 mentionandu-se ca au fost incalcate prevederile art. 8 alin. (1) din O.G. nr. 15/2002;
– despagubire in valoare de 28 EURO in temeiul art. 8 alin (3) din O.G. nr. 15/2002.

Va rog ca in contradictoriu cu intimata, pe baza probelor ce se vor administra, sa dispuneti:
– admiterea plangerii contraventionale;
– anularea procesului-verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor seria XX nr. XXXXXXX din data de XX.XX.XXXX, prin care subsemnatul am fost sanctionat contraventional cu sumele de 250 RON si 28 EURO;

MOTIVARE

Procesul verbal contestat a fost incheiat cu nerespectarea dispozitiilor legale, descrierea faptei retinute a fi savarsita nefiind conforma cu realitatea. A fost sanctionata contraventional o alta persoana decat cea care a savarsit in realitate contraventia, incalcandu-se astfel principiul personalitatii aplicarii sanctiunii contraventionale prevazut de OG 2/2001. Potrivit prevederilor legale, sanctiunile contraventionale se aplica persoanei care a savarsit contraventia, ceea ce in acest caz nu s-a respectat, sanctionandu-se o alta persoana decat adevaratul contravenient, motiv pentru care este lovit de nulitate absoluta acest proces-verbal.
Conform cu procesul verbal de constatare a contraventiei anterior mentionat citez: „Am constatat ca, la data de XX.XX.XXXX ora 11:27, locul DN1, Romanesti, jud. PH, vehiculul categoria A, cu numarul de inmatriculare XXXXXXX apartinand d-nei/d-lui XXXXXXXXXXXX avand domiciliul: XXXXXXXXXXXI, C.N.P XXXXXXXXXXXX, a circulat fara a detine rovinieta valabila.”
Astfel, s-a retinut in sarcina contestatorului conducerea autoturismului cu numarul de inmatriculare XXXXXXXXX pe un sector de drum national fara a detine rovinieta valabila. In realitate, asa cum vom arata in continuare, fapta astfel descrisa nu a fost savarsita de catre subsemnatul.

In fapt,

In data de XX.XX.XXXX, am primit in posta un plic ce continea un proces verbal de constatare a contraventiei pentru circularea pe drumurile nationale a autoturismului cu numarul de inmatriculare XXXXXXX fara a detine rovinieta valabila.
Ori, nu subsemnatul este proprietarul autoturismului respectiv ci numitul XXXXXX XXXXXX, fratele meu.
Considerand ca nu este legal si moral sa fiu pedepsit pentru faptele si actiunile altei persoane am decis sa inaintez aceasta plangere.
Ca proba in favoarea mea si cu acordul proprietarului atasez prezentei plangeri o copie dupa Cartea de Identitate a Vehiculului pentru autoturismul cu numarul XXXXXXX.

Mijloace de Proba

In sustinerea prezentei plangeri inteleg sa ma folosesc de proba cu inscrisuri, precum si orice alta proba necesara justei solutionari a cauzei.

Lista documentelor anexate

Anexez urmatoarele documente pe care le certific ca fiind conforme cu originalul:

1. Proces verbal seria XX nr. XXXXXX incheiat la data de XX.XX.XXXX.
2. Proces verbal de indeplinire a procedurilor de comunicare a procesului verbal de constatare a contraventiei seria XX nr. XXXXXXX din data de XX.XX.XXXX
3. Act de identitate, seria XX, numarul XXXXXX.
4. Copie dupa Cartea de Identitate a Vehiculului pentru autoturismul cu numarul XXXXXXX.

Depun prezenta plangere si copii de pe inscrisuri, in doua exemplare, unul pentru instanta, iar unul pentru a fi communicat intimatei.
Motivele invocate in plangere sunt bune. Sustineti in fata instantei aceste lucruri si poate veti avea castig de cauza.