Forum Discuţii juridice Executare silită suspendare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

suspendare executare silita

Buna, va rog sa ma lumineze cineva in urmatoarea problema.Am depus o contestatie la executare prin care am cerut ca prin incheiere sa se suspende executarea pana la solutionarea contestatiei. Am cerut aceasta pentru ca peste douazeci de zile are loc o licitatie cu scoatere la vanzare a unor bunuri ale societatii. Problema este ca s a fixat un termen pe o data de dupa scoaterea la vanzare a bunurilor. Ce ar trebui sa fac? O ordonanta presedintiala? Sau o cerere de preschimbare de termen ? Va multumesc anticipat
Puteti face cerere separata avand ca obiect suspendarea provizorie a executarii silite.
La aceasta cerere depuneti dovada ca aveti contestia la executare pe rol.
In principiu ar trebui sa va acorde un termen destul de scurt.
Sa aveti si cautiunea pregatita pentru a nu a mai acorda inca un termen pentru a se depune cautiunea.
O cerere de preschimbare termen. Suspendarea executarii si ordonanta presedintiala urmeaza acelasi regim de urgenta.
Mai mult, solicitati eliberarea unui certificat de grefa si trimiteti-l cu confirmare la executorul judecatoresc.
trebuie sa faceti o cerere de suspendare de urgenta -art 403 alin final si sa solicitati suspendarea de urgennta pana la solutionarea pe fond a suspendarii, iar suspendarea pe fond o solicitati pana la solutionarea contestatiei...
contestatie si suspendare -un dosar
suspendare de urgenta alt dosar in care faceti dovada ca aveti suspendare pe fond..
ordonanta e inadmisibila pe motiv ca aveti alt temei
zic :)
Chit ca o sa reiau solutiile de mai sus, insist si eu pe suspendarea provizorie ( 403 alin. 4 Cod proc. civ.) cu plata cautiunii ( 10% din debit, taxa de timbru 10 lei si timbru judiciar 0,3 lei) - se judeca de urgenta - termen a doua zi de la introducerea cererii - doar ca de obicei se resping:(
Intre timp, preschimbare de termen pt contestatia la executare ( cu suspendare).
Înregistrat în data de: 05.09.2011
Obiect dosar: suspendare provizorie
Materia juridicã: Civil
Stadiu procesual: Fond
Părţi: NICULAE .... : Contestator
ASOCIAŢIA DE PROPRIETARI BL. ..... : Intimat
NICULAE ,,,, : Contestator
CÃI DE ATAC:
Tip acţiune Data declarare Cine declara
Pagina 1

TERMENE DE JUDECATÃ:
Data Detalii
06/09/2011 Admite cererea
Solutie: Admite cererea. Dispune suspendarea provizorie a executării silite până la soluţionarea cererii de suspendare a executării silite formulate în cadrul contestaţiei la executare ce formează obiectul dosarului nr. 18245/303/2011 al Judecătoriei sectorului 6 Bucureşti. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 06.09.2011

;)
ContSters221975, utilizator