Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce tip de contract trebuie incheiat pentru a oferii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce tip de contract trebuie incheiat pentru a oferii unei familii o casa doar sa locuiasca pe o perioada determinata?

Buna ziua .Ma numesc Stan Ionela si am nevoie de un sfat din partea Dvs.Am vazut la stiri o familie din Calarasi care vor ramane pe drumuri,eu le ofer casa (in care eu locuiesc ocazional )sa locuiasca pe termen limitat.Un act de caritate,dar probrema este ca nu stiu ce fel de oameni sant si vreau sa stiu ce tip de contract trebuie incheiat,pentru ca Dinsii sa poata intra in legalitate adica in evidenta scolii,primarii,dar daca nu isi platesc utilitatile sau intevin alte probleme sa pot revoca acel act fara probleme.Va multumesc anticipat.
Puteti incheia cu respectiva familuie un contracty de comodat,pe termen,cu clauze de reziliere.Este indicat sa consultati un notar pentru lamuriri suplimentare.
ContSters145448, utilizator
Multumesc pentru raspuns.
Dupa parerea mea, pentru a afla absolut tot ce se poate intampla si cum se poate intampla raportat la toate intrebarile dvs. si chiar suplimentar intrebarilor la care va ganditi ar ar trebui sa consultati un avocat care sa fie in masura sa va lamureasca.
Notarul va poate explica anumite lucruri, dar lucrurile esentiale pentru dvs. este posibil sa nu le aiba in vedere intrucat ei nu au experienta proceselor.

Este clar faptul ca, este vorba de un contract de comodat, dar pot exista N clauze contractuale raportate la situatia concreta a partilor contractante.
Si ii poate lua in spatiu pe baza contractului de comodat? Isi pot face buletine pe noua adresa in baza comodatului?
dvs ati dori ceva de genul.... daca nu isi plateste utilitatile....pe numele dvs!....atunci...se reziliaza automat contractul de comodat fara nici un fel de alta formalitate. juridic sper sa fie formulabil, dar dvs nu aveti cum sa ii vindeti lui nici caldura, nici gaze, nici apa, pt ca nu sunteti furnizor.

parasirea in bune conditii a locuintei, fara distrugeri....e alta dandana, eventual proces verbal de predare primire si apoi restituire, orice distrugere va trebui probata cu nu stiu ce expertiza... (introduceti si o clauza contra distrugerii de bunuri)

ca sa ii retineti o cautiune pentru eventualele distrugeri, acesta trebuie sa fie platita in avans in contact si nereturnabila in caz de distrugeri....

(si un ultim "sfat" -sa cereti chitanta de la avocat si sa nu uitati sa primiti ceea ce doriti dvs,, nu ce vrea avocatul), personal am fost foarte dezamagit de avocatul care mi-a corectat un contact asemanator, incepand cu solutiile lui "tehnice", care trimiteau la un card bancar, care nu facea decat sa complice lucrurile inutil

ContSters83715, utilizator