Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somajul o problema pentru elevii care nu au luat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somajul o problema pentru elevii care nu au luat bacalaureatul

sora mea a terminat clasa a XII si nu a luat bacalaureatul nici prima nici a doua oara,a fost azi sa-si depuna dosarul de somaj dar nu i l-au primit pe motiv ca trebuia sa-si depuna dosarul in iunie-iulie nu acuma.Este normal asa?In cat timp trebuie depus dosarul pentru somaj?Imi raspundeti va rog as vrea sa stiu pentru ca maine o sa mearga din nou cu dosarul la ei:(
Trebuia sa isi depuna dosarul in 60 de zile de la absolvirea liceului.
deci acuma numai poate sa-si depuna dosarul de somaj?60 de zile de cand a terminat scoala sau de cand a avut ultima proba de bacalaureat?imi spuneti va rog
addynutza, utilizator
Nu mai poate.
1. Trebuia sa se inregistreze la Agentia de Somaj in 60 de zile de la data absolvirii.
2. Absolvent de liceu poate fi si o persoana care nu a luat bacalaureatul.
3. Data absolvirii este data cand s-a terminat anul scolar pentru ultima clasa de liceu.
addynutza a scris:

sora mea a terminat clasa a XII si nu a luat bacalaureatul nici prima nici a doua oara,a fost azi sa-si depuna dosarul de somaj dar nu i l-au primit pe motiv ca trebuia sa-si depuna dosarul in iunie-iulie nu acuma.Este normal asa?In cat timp trebuie depus dosarul pentru somaj?Imi raspundeti va rog as vrea sa stiu pentru ca maine o sa mearga din nou cu dosarul la ei:(

Dosarul trebuia depus in termen de 60 de zile de la data absolvirii.
Termenul de 60 de zile se calculează începând cu data de 1 a lunii următoare celei înscrise in diploma sau, dupa caz, in certificatul de studii eliberat de catre institutia de invatamanat de stat sau particular, autorizata ori acreditata in conditiile legii, daca in cuprinsul acestora nu se specifica, in mod expres, o anumita data de absolvire.
Depasirea acestuia atrage după sine decaderea din dreptul de a mai beneficia de indemnizaţie de şomaj.
Verificati daca este consemnata in adeverinta de studii eliberata de catre scoala data absolvirii,in acest caz nu mai puteti face nimic,clasele a XIIa au absolvit dupa cate stiu la sfarsitul lui mai.Daca aveti norocul sa nu fie trecuta data absolvirii,atunci v-ati incadra,dar putin probabil sa fie asa,atata timp cat dosarul a fost respins.