Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... terminare concediu de crestere copil-firma in faliment
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

terminare concediu de crestere copil-firma in faliment

Buna ziua

Ma aflu in concediu de crestere copil, care se termina pe 15.10.2011, iar societatea la care am lucrat se afla in insolventa si s-a dispus intrarea in faliment in procedura simplificata, procesul fiind inca pe rol. As dori sa stiu cine este indreptatit sa-mi inchida contractul de munca, daca trebuie sa iau legatura cu lichidatorul judiciar si daca pot beneficia de somaj.
Va multumesc

1. Luati legatura cu lichidatorul judiciar care trebuie sa emita decizia de concediere, cu art.65 din Codul muncii, si veti beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Tot lichidatorul judiciar trebuie sa va inmaneze: decizia de concediere, adeverinta de vechime (eventual si carnetul de munca) si adeverinta tip pentru somaj (Anexa 26).
In cazul firmelor in faliment se mai face revisal? Copilul implineste 2 ani pe 14 oct si am inteles ca acest revisal se depune cel tarziu pe 17 oct. Problema este ca lchidatorul care se ocupa de aceasta societate este plecat si nu are cine sa-mi faca actele necesare si nici nu are cine sa-mi elibereze pana pe 17 decizia de incetare a CIM.
Va multumesc
1. Problema inregistrarii in Revisal si transmiterea acestuia nu este problema dvs. ci a angajatorului (reprezentat de lichidatorul judiciar).

2. - Daca lichidatorul este plecat ar trebui sa fie cineva sa-l reprezinte sau poate se intoarce mai repede sa va faca actele.
- Incercati sa luati legatura cu el sa-i spuneti ca aveti nevoie de acte pentru a va inregistra la Agentia de Somaj.

3. Incercati sa cereti si ajutorul ITM.
Nu are cine sa-l reprezinte mai devreme de data de 17.10.2011. Ce se intampla cu contractul meu de munca daca nu reusesc sa fac toate actele mai devreme?
1. Nu se intampla nimic cu CIMal dvs.
2. Nu e tarziu pe 17 octombrie, cand vine lichidatorul judiciar, sa va intocmeasca decizia de concediere si cele doua adeverinte de care v-am vorbit mai sus.