Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare judecatoresca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare judecatoresca

Buna ziua!
La solutionarea cererii de reabilitare judecatoreasca este necesara prezenta la termenele de judecata a persoanei care a formulat cererea? Este obligatorie audierea acestuia?
Nu este strict obligatorie dar instante intreaba unde este persoana daca nu este prezenta.
Depinde foarte mult si unde se afla persoana...
multumesc pentru raspuns.
persoana respectiva lucreaza in strainatate si nu cred ca poate fi prezent la termenele de judecata.
Daca se depune dovada ca lucreaza in strainatate poate exista posibilitatea de a nu se prezenta la proces.
Intrebarea este cine va depune dovada si in consecinta cum va afla instanta.
Ar fi recomandabil sa isi angajeze avocat.
In asmenea situatii este bine ca persoana sa fie prezenta pentru a-si sustine cererea sau in limita posibilitatilor financiare , sa fie reprezentata de avocat.
Daca lucrati in strainatate , aveti posibilitatea sa mandatati un avocat , in conditiile legale.
Radu Gabrian, Mediator
multumesc !