Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Neprezentare contestatie la contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Neprezentare contestatie la contraventie

ce se intampla in cazul neprezentarii reclamantului la dezbaterea cauzei pe fond in cazul contestatiei la sanctiunea contraventionala aplicata de pol locala(in prima instanta la judecatorie)?
Daca nu ati cerut judecarea in lipsa, e posibil sa va mai citeze o data la un alt termen pe care-l va stabili instanta.
Se respinge contestatia ca nesustinuta ramanand valida sanctiunea contraventionala aplicata.
ContSters145448, utilizator
Instanta de judecata va suspenda judecarea cauzei,daca nu s-a cerut judecarea cauzei in lipsa de catre una dintre parti.

Art. 242 Cod Proc.civ.
Instanta va suspenda judecata:
1. cand amandoua partile o cer;
2. daca niciuna din parti nu se infatiseaza la strigarea pricinii. Cu toate acestea pricina se judeca daca reclamantul sau paratul au cerut in scris judecarea in lipsa.
andymaurul, utilizator